CME Borsası, Bitcoin Vadeli İşlemlerinde Yeni Bir Rekor Peşinde!

CME Borsası, Bitcoin Vadeli İşlemlerinde Yeni Bir Rekor Peşinde!

Genel
6 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
66
IG Australia analisti Tony Sycamore, Bitcoin'in mevcut fiyat seviyelerine olan talebin arttığını gösteren CME'deki açık vadeli işlem pozisyonlarının, kripto para piyasasında heyecan yarattığını vurguluyor.
CME-BTC.png

Chicago Mercantile Exchange (CME), Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyon toplam değerini 5,2 milyar dolara çıkararak Ekim 2021 tarihindeki tüm zamanların en yüksek seviyesine sadece 200 milyon dolarlık bir farkla yaklaşıyor.

Coinglass verilerine göre, son 30 günde CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonların toplam değeri 3,63 milyar dolardan 5,20 milyar dolara yükseldi. Bu hızlı artış, Bitcoin’in aynı süre zarfında yüzde 26’lık bir yükseliş yaşamasına paralel olarak gerçekleşti. 1-21 Ekim 2021 tarihleri arasında CME’deki Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonlar 1,46 milyar dolardan 5,45 milyar dolara fırlayarak dikkat çekici bir artışa işaret etti.

Analizler, CME’nin 28 Kasım tarihinde Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na sunduğu raporun, platformdaki “büyük oyuncuların” 18.979 long pozisyona karşılık 20.724 short pozisyon açtığını ortaya koyduğunu gösteriyor. Ancak yatırımcılar, CME’deki oyuncuların pozisyon alma stratejilerini tam olarak anlayabilmeleri için 12 Aralık Salı gününe kadar beklemeleri gerekiyor.

Tony Sycamore, yaptığı açıklamada, “Şu anda göremediğimiz şey, büyük oyuncuların short pozisyondan long pozisyona geçip geçmedikleri. Yüksek miktarda long pozisyon olması durumunda, bir geri çekilme bekleyebiliriz ancak geçen hafta long pozisyonlar çoğunluktaydı. Bu nedenle henüz geri çekilme noktasında olduğumuzu düşünmüyorum” dedi.

Sycamore, Bitcoin fiyatındaki büyük yükselişin yalnızca SEC’in spot ETF onayına ilişkin söylentilerden kaynaklanmadığını, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye başlamasının da fiyat üzerinde etkili olduğunu belirtti. CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonlarının artışı, geleneksel finans kurumlarının kripto ürünlerine olan ilgisinin arttığına dair bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Sycamore’un dikkat çektiği bir diğer önemli nokta ise spot ETF onayının, Bitcoin fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olabileceği beklentisine karşın, herkesin mevcut rallinin devam edip etmeyeceği konusunda farklı görüşlere sahip olduğudur. Analistler, onayın ardından yatırımcıların “haberi satabileceğini” öngörüyorlar. Ancak, Bitcoin fiyatının bu yükseliş trendini kendi dinamikleriyle oluşturduğunu ve makroekonomik faktörlerin de bu trendi etkilediğini ifade ediyorlar.

Bu süreçte CME’nin pozisyonları ve Bitcoin fiyatındaki hareketlilik, kripto ve geleneksel finans dünyası arasındaki entegrasyonun bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Add a comment