Coinbase, SEC Kararına İtirazda Bulunuyor: Dijital Varlıkların Düzenlenmesi İçin Mücadele Devam Ediyor

Coinbase, SEC Kararına İtirazda Bulunuyor: Dijital Varlıkların Düzenlenmesi İçin Mücadele Devam Ediyor

Genel
19 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
68
Coinbase, SEC'nin regülasyon talebini reddetmesinin ardından karara itirazda bulundu.
coinb

Kripto para birimi borsası, menkul kıymet olarak tanımlanan dijital varlıklara yönelik uygun düzenlemelerin uygulanması talebinde bulunmuş ancak SEC tarafından bu talep reddedilmişti. Coinbase, bu reddin ardından aynı gün itiraz etme kararı aldı. Kripto para birimi borsası, menkul kıymet olarak tanımlanan dijital varlıklara yönelik uygun düzenlemelerin uygulanması talebinde bulunmuş ancak SEC tarafından bu talep reddedilmişti. Coinbase, bu reddin ardından aynı gün itiraz etme kararı aldı.

Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, haberin hemen ardından hızla harekete geçileceğini belirtti. ABD Üçüncü Bölge Temyiz Mahkemesi, SEC’e kararın kaydını 24 Ocak 2024’e kadar sunma emri verdi.

Coinbase, itirazıyla SEC’i dilekçesine yanıt vermeye zorlamayı hedefliyor. Borsa, dilekçenin reddini “keyfi, kaprisli ve takdir yetkisinin kötü kullanılması” gibi kavramlarla nitelendirdi.

“Komisyonun, Coinbase ve diğer şirketlere karşı yasal yetkisini aşan yaptırımlarla düzenleme kampanyasını sürdürürken dahi kural koymayı reddetmesi, İdari Usul Kanunu ve temel adalet ilkelerini hiçe sayıyor.” SEC’in reddi, kripto topluluğu tarafından eleştirildi. SEC Başkanı Gary Gensler, menkul kıymet yasalarının kripto paralar için de geçerli olduğunu savundu. San Francisco merkezli Coinbase, kripto sektörünü desteklemek amacıyla siyasi bağışlar yaparak lobi faaliyetlerine katıldı. SEC, geçtiğimiz haziran ayında Coinbase’e menkul kıymet ihlalleri nedeniyle dava açmıştı.

Add a comment