Coinbase’deki Bitcoin Miktarında Büyük Düşüş

Coinbase’deki Bitcoin Miktarında Büyük Düşüş

Genel
21 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
53
X kullanıcıları, piyasadaki bu hareketin yaklaşan Bitcoin yarılanması öncesinde bir arz şokuna işaret ettiğine inanırken, diğer yorumcular balinaların fonlarını farklı platformlara taşıdığına dikkat çekti.
haber1 (9)

Coinbase kripto borsasındaki Bitcoin miktarının, kullanıcıların varlıklarının büyük bir kısmını başka platformlara taşıması sonucunda dokuz yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Hafta sonu boyunca, balinaların Coinbase’den yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 18 bin Bitcoin taşıdığı rapor edildi. Bu transferlerin tutarları 45 milyon dolar ile 171 milyon dolar arasında değişiklik gösterdi. Bu hareket, Coinbase’in halka açık emir defterinde yaklaşık 394 bin BTC’nin bulunduğu tahmin edilen 20,5 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu dikkate alındığında önemli bir düşüşü temsil ediyor.

Balinaların Bitcoin varlıklarını merkezi borsalardan taşıması, daha az Bitcoin’in satılabilir olabileceği anlamına gelir, bu da potansiyel olarak bir fiyat artışı işareti olarak yorumlanır. Ancak, bu transferlerin niteliği konusunda farklı görüşler var.

Bazıları, Bitcoin yarılanması öncesinde arz şokuna işaret eden bir fiyat artışı beklentisiyle fonların saklama cüzdanlarına taşındığına inanıyor. Diğerleri, taşınan fonların tezgah üstü (OTC) işlemlerde likidite sağlamak için kullanılabileceğine inanıyor. Bir grup insan ise fonların farklı bir saklama kuruluşuna gittiğini ve bunların bireysel para çekme işlemleri olmadığını savunuyor.

Bitcoin yarılanması, piyasaya giren yeni Bitcoin miktarını yarı yarıya azaltır ve talep arttıkça bir arz sıkıntısı yaratır. Nisan ayında gerçekleşecek olan bir sonraki yarılanma, büyük kurumsal talep döneminde gelir. Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanan 11 spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) talebi dikkat çekiyor.


Şu anda, günlük olarak yaklaşık 900 BTC elde edilirken, Grayscale’in günlük yaklaşık 100 milyon dolarlık çıkış kaydettiği görülüyor. Ancak, Bitcoin ETF’ine günlük net girişler yaklaşık yarım milyar dolarla 9.650 BTC’ye ulaşmış durumda.

Nisan ayındaki yarılanma sonrasında, günlük olarak üretilen BTC miktarı yaklaşık 450 BTC’ye düşecek ve kurumsal talep artmaya devam edecek. Bu muazzam arz-talep farkı, tarihsel olarak Bitcoin fiyatının yükselişini kanıtladı ve yarılanmadan sonraki bir yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıldı. Şu an Bitcoin, Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan 52 bin dolar civarında işlem görüyor. Fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolardan yüzde 25 oranında daha düşük.

Add a comment