CZ Davası Belgeleriyle Şaşkınlık Yaratıyor: Binance CEO’sunun Seyahat Talebi Reddedildi!

CZ Davası Belgeleriyle Şaşkınlık Yaratıyor: Binance CEO’sunun Seyahat Talebi Reddedildi!

Genel
26 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
83
Mahkeme belgeleri, Binance'in kurucusu Zhao'nun Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) seyahat talebinin reddedilmesinin ardında yatan detayları aydınlatıyor.
CZDOSYAHJBFJ

Yeni ortaya çıkan mektupla birlikte eski Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, Ocak ayı başlarında dört hafta boyunca BAE’ye seyahatine izin verilmesi amacıyla sahip olduğu milyarlarca dolarlık Binance.US hissesini teminat olarak göstermeye çalıştığı anlaşılıyor.

24 Ocak tarihli mahkeme başvurusu, Zhao’nun avukatları tarafından Yargıç Richard Jones’a 22 Aralık tarihinde gönderilen ve mektuba göre iki yıl öncesinde 4,5 milyar dolar değerinde olan Zhao’nun Binance.US hisselerinin teminat olarak gösterildiği mühürlü mektubu ortaya çıkardı. Ancak federal savcılar, Zhao’nun ameliyat olan ve hastanede kalan bir yakınını görmek için BAE’ye seyahat etme talebine izin vermedi.

Mahkeme kayıtları, Yargıç Richard Jones’un 29 Aralık tarihinde kapalı kapılar ardında yapılan bir duruşmada bu talebi reddettiğini gözler önüne serdi. Zhao, 21 Kasım tarihinde kara para aklama suçlamasını kabul ederek 175 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı. Ancak federal savcılar, Zhao’nun yurtdışına çıkmasını engellemek için sıkı koşullar koydu. Mühürlü mektup, bu koşullar içinde Zhao’nun seyahat talebinin neden reddedildiğini açıklıyor.

Mahkeme belgelerine göre, Zhao’nun milyarlarca dolarlık Binance.US hisseleri, teminat olarak gösterilse de, mahkeme Zhao’nun yurtdışındaki varlıklarının, özellikle BAE’ye dönmesi durumunda kaçma riski taşıdığı endişesini taşıdı. 29 Aralık duruşmasında Yargıç Jones, Zhao’nun yurtdışındaki muazzam serveti ve mülkünün, BAE’ye dönmesi halinde kaçma riskini artırabileceğini iddia etti ve Zhao’nun 23 Şubat’a kadar ABD’de kalmasına karar verdi.

Zhao’nun ABD dışında bulunup bulunmadığı belirsizliğini korurken, mahkeme belgeleri ve sansürlenmiş mektup içeriği, hukuki mücadeledeki son gelişmeleri ortaya koyuyor.

Add a comment