CZ’nin Karar Duruşması Ertelendi: Binance Kurucusu için Yeni Bir Tarih Belirlendi

CZ’nin Karar Duruşması Ertelendi: Binance Kurucusu için Yeni Bir Tarih Belirlendi

Genel
14 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
53
Binance'in eski CEO'su Changpeng Zhao'nun 23 Şubat'ta hüküm giymesine yönelik beklentilerin ertelenmesinin ardından, karar duruşması 30 Nisan'a ertelendi
haber1 (5)

Seattle Federal Mahkemesi, 12 Şubat’ta bu erteleme kararını duyurdu.

Zhao’nun kara para aklama suçlamalarını kabul etmesiyle birlikte, ilk olarak 23 Şubat’ta hüküm giymesi bekleniyordu ve 18 aya kadar hapis cezası alması öngörülüyordu. Ancak, Savcılığın 24 Kasım’daki başvurusu, başlangıçta tahmin edilenden daha ciddi bir ceza alma ihtimalini gösterdi.

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkilisi John Reed Stark’a göre, Zhao’nun ABD yasalarına göre asgari güvenlikli bir cezaevinde 12-18 ay hapis cezası alması muhtemel.

Ancak, CZ’nin hukuk ekibinin hapis cezası yerine alternatif bir ceza talep etmesi bekleniyor ve bu cezanın ev hapsi veya şartlı tahliye ile birleştirilmesi istenebilir.

Zhao şu anda 175 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı ve ABD’de cezasını bekliyor.

29 Aralık’ta ABD Federal Mahkemesi, Zhao’nun ABD dışına seyahat etmesini yasakladı ve Dubai’ye gitme talebini reddetti.

Zhao’nun avukatları, Binance kurucusunun Binance.US’deki tüm öz sermayesini teminat olarak sunduğunu belirtti. Ancak, Yargıç Richard Jones, CZ’nin ailesinin Dubai’deki evine seyahat etmesi halinde kaçma riski olduğunu iddia etti.

Zhao, 21 Kasım’da Binance’de etkili bir kara para aklama karşıtı program yürütmemekten suçlu bulunmuş ve ABD hükümetiyle 4,3 milyar dolarlık bir anlaşmaya varmıştı. CZ, anlaşmanın bir parçası olarak kripto borsasının CEO’luğundan istifa etti.

Add a comment