DeFi Dünyasında Bir Saldırı Daha: Raft Platformu Hedef Alındı

DeFi Dünyasında Bir Saldırı Daha: Raft Platformu Hedef Alındı

Genel
13 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
71
R stabilcoin, istismar sonrasında yüzde 50'lik bir düşüşle dolar sabitini kaybetti
The-HECO-LendHub-system-was-hacked-and-he-lost-nearly

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Raft, saldırıya uğramasıyla büyük bir zarara uğradı. Saldırı sonucu platformdan 3,3 milyon dolarlık ether (ETH) çalındı, ancak ilginç bir şekilde saldırgan, işlem sırasında zarara uğramış olabilir.

On-chain verilere göre, saldırgan platformdan 1,577 ETH çektikten sonra 1,570 ETH’yi yakarak sadece 7 ETH bıraktı. Arkham’da yer alan blok zinciri verilerine göre, saldırıdan hemen önce saldırganın adresine Tornado Cash aracılığıyla 18 ETH transfer edildi ve muhtemelen bu transfer ücretleri için kullanıldı.

Ancak, transferlerin gerçekleşmesinden sonra saldırganın cüzdanında sadece 14 ETH kaldı, bu da saldırganın işlemler sırasında 4 ETH kaybettiği anlamına geliyor. CoinMarketCap verilerine göre, Raft’ın dolar endeksli stabilcoin’i olayın hemen ardından yüzde 50 oranında düştü. Daha sonra bir miktar toparlanan coin, şu anda yaklaşık 70 sentten işlem görüyor.

Raft’ın kurucu ortağı David Garai, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı doğruladı. Garai’ye göre, saldırgan R token’ları mintledikten sonra otomatik piyasa yapıcı (AMM) likiditesini boşaltmak amacıyla bu token’ları sattı ve Raft üzerinden teminat çekti. Garai, protokole ait sDAI kullanarak insanların kayıplarını telafi etmeye çalıştıklarını belirtti.

Add a comment