DOJ, Sam Bankman-Fried’ın Mahkemede Anthropic Yapay Zeka Bağışını Gündeme Getirmesini Önlemeye Çalışıyor

DOJ, Sam Bankman-Fried’ın Mahkemede Anthropic Yapay Zeka Bağışını Gündeme Getirmesini Önlemeye Çalışıyor

Genel
9 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
142
FTX, Geçen Yıl 500 Milyon Dolar Değerinde Olan Anthropic'te Bir Hisse Sahibi.
Sam Bankman-Fried, founder and chief executive officer of FTX Cryptocurrency Derivatives Exchange, during an interview on an episode of Bloomberg Wealth with David Rubenstein in New York, US, on Wednesday, Aug 17, 2022. Crypto exchange FTX US is expanding its no-fee stock trading service to all US users, including non-crypto investors, in a move to expand its customer base and increase assets under custody. Photographer: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın mahkemede yapay zeka şirketi Anthropic’in bağış toplama çabalarını gündeme getirmesini engellemeye çalışıyor. Savcılar, Bankman-Fried’ın duruşmasında Anthropic ile ilgili konuşmasının yasaklanması gerektiğini savunuyor.

FTX, geçtiğimiz yıl 500 milyon dolarlık Anthropic hissesi satın almıştı ve Adalet Bakanlığı, bu yatırımın müşteri fonlarından geldiğini iddia ediyor. Bankman-Fried’ın savunma ekibinin, FTX müşterilerinin fonlarının geri alınacağına dair iddiaları engellemeye çalıştığı daha önce bildirilmişti.

DOJ, Antropik bağış toplamayla ilgili bilgilerin sadece FTX müşterilerinin zararını ortaya çıkarmak için kullanılabileceğini ve bu nedenle mahkeme tarafından izin verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz hafta Bloomberg’e göre, Anthropic, Amazon ile potansiyel olarak 4 milyar dolara kadar bir anlaşma yapma konusunda görüşüyor ve 2 milyar dolar daha toplamak için çalışmalarını sürdürüyor. FTX ise bir yıl önce iflas başvurusunda bulunmuş ve Anthropic’ten 500 milyon dolarlık hisse satın almıştı. Bu hisselerin henüz satılmadığı belirtiliyor.

Uzmanlar, bu gelişmenin FTX alacaklıları için önemli bir dönüm noktası olabileceğini ifade ediyorlar.

Add a comment