dYdX Kurucusu Antonio Juliano’dan Şok İddia: ‘Planlı Saldırı!'”

dYdX Kurucusu Antonio Juliano’dan Şok İddia: ‘Planlı Saldırı!'”

Genel
20 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
219
dYdX kurucusu Antonio Juliano, merkeziyetsiz borsa ve Yearn.Finance token'ının planlı bir saldırının hedefi olduğunu açıkladı.
saldırı


Borsa, 17 Kasım’da 9 milyon dolarlık kullanıcı tasfiyesini karşılamak için sigorta fonunu kullandı ve kayıpların planlı bir saldırı sonucunda yaşandığını belirtti.

dYdX ekibinin raporuna göre, v3 sigorta fonu, Yearn.Finance (YFI) token’ında yaşanan ani düşüşe karşı koruma sağlamak amacıyla kullanıldı. YFI, önceki haftalarda yüzde 170 yükseldikten sonra 17 Kasım’da yüzde 43’lük bir düşüş gösterdi, bu da kripto topluluğunda bir rug pull endişesi yarattı.

Saldırı, borsadaki YFI token’larındaki long pozisyonları hedef alarak yaklaşık 38 milyon dolar değerindeki pozisyonların tasfiyesine neden oldu. Antonio Juliano, yaşanan kayıpların dYdX’e yönelik planlı bir saldırının bir parçası olduğuna inanıyor ve bu planın YFI manipülasyonunu içerdiğini söylüyor.

“Bu oldukça açık bir şekilde dYdX’e yönelik planlı bir saldırıydı. Bu plana YFI manipülasyonu da dahildi. Birkaç ortakla birlikte araştırma yapıyoruz ve keşfettiklerimiz konusunda şeffaf olacağız.”

Juliano, v3 sigorta fonunda hala 13,5 milyon dolar bulunduğunu ve kullanıcı fonlarının etkilenmediğini belirtti. Ancak, yaşanan olayların ardından YFI’nin piyasa değeri 300 milyon dolar kaybetti. Kullanıcılar, YFI token arzının yüzde 50’sinin geliştiriciler tarafından kontrol edilen 10 cüzdan tarafından yönetildiğini iddia ettiler, ancak Etherscan verileri bu cüzdanların bir kısmının kripto borsalarına ait olduğunu gösterdi.

Add a comment