El Salvador, Bitcoin Bağışı Yapan Yabancılara Vatandaşlık Sağlıyor

El Salvador, Bitcoin Bağışı Yapan Yabancılara Vatandaşlık Sağlıyor

Genel
22 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
62
El Salvador Kongresi, Bitcoin yatırımcılarına kapılarını aralayan bir yasayı onayladı.
el-salvador

El Salvador Kongresi, Bitcoin yatırımcılarına yönelik çığır açan bir adımı onayladı. Yeni yasa, belirli miktarlarda Bitcoin bağışında bulunan yabancılara hızlandırılmış vatandaşlık hakkı tanıyor.

Reuters’ın haberine göre, ülkenin yasama meclisi 21 Aralık’ta, hükümetin sosyal ve ekonomik kalkınma programlarına Bitcoin bağışlayan yabancılara vatandaşlık veren göç yasasını onayladı. Yasa, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin liderliğindeki Yeni Fikirler partisinin desteğiyle kabul edildi.

Yasanın en kısa sürede yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bukele, 4 Şubat 2024’teki başkanlık seçimleri için geçici olarak görevinden ayrıldı. Eylül 2021’de ülkeyi Bitcoin’in resmi bir para birimi olarak kabul etmesiyle dikkat çeken Bukele, Bitcoin devriminde öncü bir rol oynamıştı.

El Salvador hükümeti henüz resmi bir açıklama yapmasa da ülkenin Ulusal Bitcoin Ofisi (ONBTC), haberle ilgili bazı gönderileri retweetledi. ONBTC, ülke genelinde tüm Bitcoin ve kripto para projelerini yöneten özel bir idari birimdir.

Yasada, “Bitcoin bağışlayarak El Salvador’un ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini desteklemekle ilgilenen fedakar yabancılar” ifadesi bulunuyor. Reuters’a göre, yasa asgari bir bağış miktarını belirtmiyor.

Bu gelişme, El Salvador’un iki hafta önce 1 milyon dolarlık BTC veya Tether (USDT) yatırım yapmak isteyen yabancılar için Bitcoin “Özgürlük Vizesi” başlatmasından hemen sonra geldi. El Salvador, kripto dünyasında benzersiz bir adım atarak, dijital varlıklarıyla ülke ekonomisine katkı sağlamak isteyen yatırımcılara kapılarını aralamış gibi görünüyor.

Add a comment