ETF Onayıyla İlgili Söylentiler Devam Ediyor

ETF Onayıyla İlgili Söylentiler Devam Ediyor

Genel
5 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
62
X platformunda Cuma günü paylaşılan içerikler, spot Bitcoin ETF onayının kapıda olabileceği beklentilerini artırırken, bazı analistler ise bu beklentinin hemen gerçekleşmeyeceğini savunuyor.
etf

Grayscale’in baş hukuk sorumlusunun şifreli paylaşımı büyük ilgi gördü; paylaşım, yayınlandığı günden bu yana 1.9 milyon görüntülenme ve 6,700 beğeni aldı.

#BTCETF etiketi ve “Bitcoin ETF” terimi, X platformunda popülerliğini artırırken, aynı dönemde Bitcoin fiyatının TradingView verilerine göre son 24 saatte yüzde 3.4 arttığı ve 3 Ocak’taki sert düşüşünün ardından toparlanma eğilimine girdiği gözlemleniyor. Borsa yatırım fonlarının (ETF) onayıyla ilgili sosyal medyada spekülasyonlar giderek yükseliyor.

Grayscale’in hukuk şefinin şifreli paylaşımı ve bir muhabirin paylaşımı, onayın yakın zamanda gelebileceği söylentilerini kuvvetlendiriyor. Ancak, bazı analistlere göre, onayın hemen gelme olasılığı düşük. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada, söylentilerin çoğunu “kuru gürültü” olarak nitelendirerek onayın 8-10 Ocak arasında gerçekleşebileceğine inandığını ifade etti.

TechCrunch muhabiri Jacquelyn Melinek, “son derece güvenilir” kaynaklara dayanarak birden fazla ETF’nin onaylanacağını ve “yakın bir zamanda bir gelişme beklediğini” belirtti. Ancak, diğer analistler, kamuya açık yorum döneminin devam etmesi ve SEC’in süreci dikkatlice değerlendirmesi nedeniyle onayın hemen gelme olasılığının düşük olduğunu vurguluyor.

Bu süreç, Bitcoin ETF başvurusu yapan 14 firma arasında heyecanla beklenen bir kararın önümüzdeki haftalarda açıklanabileceği spekülasyonlarına neden oluyor. Scott Johnsson gibi uzmanlar, “19b-4 onaylarının netleşmemesi ve SEC’in eşzamanlı onayı önemsemesi” nedeniyle onayın önümüzdeki haftadan önce gelme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Bitcoin ETF başvurusu yapan firmalar arasında BlackRock, Valkyrie, ARK Invest/21 Shares, Bitwise ve Fidelity gibi önemli isimler bulunuyor.

Add a comment