Ether Stake Miktarı 85 Milyar Dolara Yükseldi

Ether Stake Miktarı 85 Milyar Dolara Yükseldi

Genel
16 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
40
Stake talebinin artmasıyla Ether fiyatı, 2.800 doları aşarak yılın en yüksek seviyesinde.
haber1 (6)

Son dönemde artan stake talebi Ether fiyatının 2.800 dolar seviyelerine yükselmesine yol açarken, Beacon Chain’de stake edilen Ether miktarı 85 milyar doların üzerine çıktı. Toplamda 30.206.801 ETH stake edilmiş durumda ve bu, dolaşımdaki arzın yaklaşık yüzde 25’ine denk geliyor.

Ethereum ağında, özellikle Şubat ayında yaşanan yükselişler dikkat çekici oldu. Yatırımcılar, Ethereum 2.0 stake sözleşmelerine 1-15 Şubat arasında 600 bin Ether yatırdılar. Bu, Ethereum ağı için pozitif bir işaret olarak kabul edilirken, stake edilen ETH miktarındaki artış ağın güvenliğini artırırken, borsalarda işlem görebilecek ETH arzını azaltıyor.

Ethereum’un PoS ağı, başlangıçta 21.063 doğrulayıcı ile başladı ancak şu anda 900 binden fazla doğrulayıcıya sahip. Bu doğrulayıcılar, 32 ETH stake ederek ağa katkı sağlıyorlar ve bunun karşılığında yıllık yüzde 4 oranında ödül alıyorlar.

Nisan 2023’te yapılacak olan Shanghai yükseltmesi sonrasında doğrulayıcılar, stake ettikleri ETH’leri çekebilecekler. Ancak, şu anda görünen o ki, birçok doğrulayıcı pasif gelir elde etmek için ETH’lerini yeniden stake etmeyi tercih ediyor.

ETH fiyatındaki artış, son birkaç haftada 3 bin dolar seviyesini aşarak devam etti. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının onaylanması, spot Ether ETF’lerine ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na odaklanmış durumda. Spot Ether ETF’leri, kurumsal talebin azalan piyasa arzına eklenmesiyle Ethereum’un piyasa etkisinde önemli bir artışa neden olabilir.

Add a comment