Ethereum, Akıllı Hesaplar ile İşlem Ücretlerini Azaltmak İçin Güncelleme Yapıyor

Ethereum, Akıllı Hesaplar ile İşlem Ücretlerini Azaltmak İçin Güncelleme Yapıyor

Genel
12 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
117
Ethereum, akıllı hesaplar yoluyla katman 2 ağlarda işlem ücretlerini azaltmayı amaçlayan önemli bir güncellemeye hazırlanıyor.
eth

Ethereum Foundation, özellikle akıllı hesapları kapsayan ERC-4337 standardında köklü değişiklikler yapmayı planlıyor.

10 Ocak’ta Ethereum Vakfı, ERC-4337’nin dokuz aylık kullanım deneyimlerinden elde edilen bilgilerle şekillenecek olan güncellemenin ayrıntılarını paylaştı. Bu güncelleme, Ethereum ağının daha ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu olmasını hedefliyor. Geliştirici John Rising’in paylaştığı güncellemeye göre, yeni 0.7 sürümü, akıllı hesapları daha etkili hale getirecek ve işlem ücretlerini azaltacak değişiklikleri içerecek.

Yapılacak en önemli değişiklik, akıllı hesapları daha karmaşık hale getiren işlemler için beş farklı işlem ücreti belirleme zorunluluğu getirmektir. Bu, özellikle katman 2 ağlarında işlem ücreti tahminini daha doğru hale getirerek kullanıcıların daha düşük maliyetle işlem yapmasına olanak sağlayacaktır.

John Rising, yapılan bu değişikliklerle ilgili olarak, “Kullanıcılar, bir hesabın imzası kontrol edilirken hesaplama yapabileceği gerçeğini göze alarak birden fazla değer belirtmek zorunda olacak.” dedi. Bu değişiklikler, özellikle katman 2 ağlarında işlem ücreti tahminini daha doğru hale getirerek kullanıcıların daha etkili bir şekilde işlem yapmalarına imkan tanıyacak.

Güncelleme ayrıca kullanılmayan tüm ücretler için 10 ceza uygulayarak uygulamaların gereksiz yere yüksek limitlerle işlem yapmasını önleyecek. Akıllı hesaplar olarak da bilinen hesap soyutlaması, Ethereum’un temel hesaplarına ek olarak programlanabilir mantık ve kurallara izin vererek birçok yeni kullanım durumuna kapı aralayacak.

Ethereum Foundation, v0.7 sürümünün beklenen tarihini henüz açıklamadı ancak güvenlik denetimlerinin başlatıldığını ifade etti. Geliştirici John Rising, “Tahminimce her şey Şubat ayı sonunda, ETH Denver tarafından sonuçlandırılacak.” dedi. Ethereum topluluğu, bu güncellemenin ağı daha da geliştirmesi ve kullanıcı deneyimini artırması konusundaki heyecanını dile getiriyor.

Add a comment