Ethereum ETF’si İçin SEC Toplantısı: Grayscale ve Coinbase’in Adımları

Ethereum ETF’si İçin SEC Toplantısı: Grayscale ve Coinbase’in Adımları

Genel
11 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
79
Grayscale ve Coinbase, 6 Mart'ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ethereum Trust'ını spot ETF'ye dönüştürme girişimleri hakkında görüşmek üzere bir araya geldi.
ether etf

SEC ile yapılan toplantıda, Grayscale’in Ethereum Trust’ını spot ETF’ye dönüştürme planları ve bunun olası etkileri ele alındı. Grayscale, Ether’in piyasa fiyatını izleyen Ethereum Trust’ını, Bitcoin Trust’ının Ocak ayında ETF’ye dönüştürülmesiyle benzer bir şekilde bir ETF’ye dönüştürmeyi hedefliyor.

Coinbase, Ethereum’a yönelik kripto varlıklarının dolandırıcılık ve manipülasyona karşı korunmasına dair mekanizmaların varlığına vurgu yaparak, Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasında kullanılan gerekçelerin Ethereum için de geçerli olması gerektiğini savundu. Coinbase ayrıca, Chicago Ticaret Borsası (CME) ile yaptığı gözetim-paylaşım anlaşmasının, Bitcoin ETF’lerinin takibini iyileştirmek için SEC’in talebi üzerine uygulandığını belirtti.

ETF Store’dan Nate Geraci, Coinbase’in Ether vadeli işlemleri ile spot piyasalar arasındaki korelasyona dikkat çekti ve SEC’in CME’de işlem gören Ether vadeli ETF’lerini onaylamasının, spot Ether ETF’lerinin onaylanmaması için ne gibi gerekçeler olabileceği konusunda belirsizlik yarattığını ifade etti.

Grayscale, SEC’e Ether vadeli işlem ticareti için ikinci bir ETF önerisi sundu. Spot ve vadeli işlemler piyasaları arasındaki temel farklar, spot piyasa varlıklarının anında alınıp satılması ve vadeli işlemler piyasasında gelecekteki bir tarihte varlık almak veya satmak için sözleşmeler yapılmasıdır.

Bazı analistler, Grayscale’in vadeli ETF başvurusunu spot Ether ETF’sini onaylatmak için bir “truva atı” olarak kullanabileceğini öne sürdü.

Çeşitli varlık yöneticileri, Mayıs ayında SEC kararının açıklanmasını bekledikleri spot Ether ETF’lerine yeşil ışık yakılmasını istiyorlar. Ancak, Bloomberg’den Eric Balchunas, düzenleyicilerin kripto yatırım araçları hakkındaki görüşlerinin hala belirsiz olduğunu ve SEC personelinin henüz ihraççılara herhangi bir yorumda bulunmadığını belirtti. Bu durum, geçmişte Bitcoin ETF’leri hakkında yorum yaptıklarında olduğu gibi belirsizlik yaratabilir.

Add a comment