Ethereum’da Duraksama ve Bitcoin’e Dönüş Zamanı

Ethereum’da Duraksama ve Bitcoin’e Dönüş Zamanı

Genel
5 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
99
K33 kıdemli analisti Vetle Lunde, Kriptodaki gücün BTC'de kaldığını söyledi.
Bitcoin is a new concept of virtual money on a colorful background, a coin with the image of the letter B, close-up. Conceptual image of a digital cryptocurrency and payment system.

Kripto piyasası son dönemdeki belirsizliklerle sarsılırken, Ether (ETH) vadeli borsa yatırım fonlarının (ETF) düşük performansı, K33 Research’teki analistleri Bitcoin’e (BTC) geri dönme çağrısı yapmaya itti.

Analiz raporuna göre, Ether vadeli ETF’lerinin ilk işlem hacmi, Ekim 2021’deki ProShares Bitcoin Strategy ETF’nin (BITO) başlangıç işlem günündeki hacmin sadece yüzde 0,2’sini oluşturarak, “ETH’de duraksama ve BTC’ye dönüş zamanının geldiğini” gösteriyor.

Analistler, bu kurumsal ilgisizliğin, daha önce Ether’e yönelik tavsiyelerini geri çekmelerine neden olduğunu açıkladılar. Ether vadeli ETF’lerinin beklenenden daha düşük ilgi görmesi, K33 Research analistlerini, BTC’nin gücünü vurgulamaya yönlendirdi.

Lunde şunları belirtiyor: “ETH vadeli ETF lansmanı, geleneksel yatırımcılar için kripto yatırımlarına daha kolay erişim sağlama potansiyelini değerlendirmek için önemli bir ders veriyor: Artan kurumsal ilgi, sadece talebin yetersiz olduğu bir ortamda alış baskısı yaratacaktır.”

Raporun “Daha fazla dalgalanma” başlıklı bölümünde Lunde, kripto piyasasının kısa vadeli fiyat itici faktörlerden yoksun olduğunu ve muhtemelen yakın gelecekte yatay bir seyir izlemeye devam edeceğini öne sürdü.

Lunde’ye göre, bu manzara, önümüzdeki yılın başlarına kadar Bitcoin ve yaklaşan yarılanma etkinliği gibi potansiyel katalizörlerin gelmesini beklediği bir dönemde, BTC’ye yönelik gücün arttığını gösteriyor.

eToro’da küresel piyasalar stratejisti olan Ben Laidler, benzer bir görüşü paylaşıyor. Temel kripto varlıkları arasında yer alan Bitcoin gibi varlıkların fiyatlarının, mevcut makro ekonomik trendlere yönelik aşağı yönlü tetikleyiciler olarak işaret ettiğini belirtiyor.

Laidler şunları dile getiriyor: “Son birkaç yıldır Fed ve petrol fiyatları, kripto piyasası üzerinde sürekli olarak güçlü makro etkenler olmuştur. Şu anki faiz artırım döngüsünün son aşamasındayken piyasa, devam etmek için daha fazla olumlu haber arıyor. Ancak petrol fiyatlarının artması, bu konuda soğutucu bir etki yaratabilir.”

Add a comment