Fed Faiz Kararı Sonrası Bitcoin Fiyat Oynaklığının Düşük Kalması Muhtemel

Fed Faiz Kararı Sonrası Bitcoin Fiyat Oynaklığının Düşük Kalması Muhtemel

Genel
20 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
227
Fed faiz kararı sonrası Bitcoin fiyat oynaklığının düşük kalması muhtemel görünüyor.
powell-aa2203-dTRO_cover

Federal Rezerv (Fed), faiz kararını Çarşamba günü saat 14:00 ET’de açıklayacak. Bitcoin opsiyonlarının fiyatlamaları, kripto paranın Cuma gününe kadar %3’ten fazla hareket etmeyeceği ihtimalini gösteriyor. Kripto tüccarları, Fed’in çarşamba günü muhtemelen verilere bağlı bir duruş sergileyeceğini ve piyasaya büyük sürprizler sunmayacağını belirtiyor.

Cuma günü sona eren Bitcoin opsiyonları, kripto paranın Fed kararlarının ardından %3’ten fazla hareket etmeyeceğini öngörüyor.

Bitcoin’deki (BTC) volatilite veya fiyat dalgalanmalarının şiddeti, ABD hisse senedi ve tahvil piyasalarındaki istikrarla uyumlu bir şekilde sakin bir seviyede seyrediyor. Bazı kripto tüccarlarına göre, bu düşük volatilite dönemi muhtemelen Çarşamba günkü Fed faiz kararı sonrasında da devam edecek.

Fed, Çarşamba günü saat 14:00 ET’te faiz kararını açıklayacak ve ardından bir açıklama, Ekonomik Projeksiyon Özeti ve faiz oranı tahminlerinin yeni bir “nokta grafiği” ile basın toplantısı düzenleyecek. Merkez bankası, Mart 2022’den bu yana oranları 525 baz puan artırarak enflasyonu kontrol altına almaya çalışıyor; bu sözde sıkılaştırma döngüsü, likiditeye bağımlı kripto ve geleneksel piyasalara volatilite getirdi.

Amberdata’nın türevler direktörü Greg Magadini’ye göre, Çarşamba günü merkez bankasının gösterge faiz oranını %5,25 ile %5,5 arasında sabit tutma ve uzun süredir benimsediği veriye dayalı bir tutum sergileme olasılığı yüksek. Faiz oranlarıyla işlem yapan yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını Çarşamba günü sabit tutma olasılığının neredeyse %100 olduğunu düşünüyor.

Greg Magadini, Amberdata’nın türevler direktörü, “Fed, ‘verilere dayalı’ olma konusundaki kararlılığını birçok kez vurguladı ve ‘faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği’ sinyalini verdi. Bana göre bu, Fed’in bu haftaki FOMC toplantısında faiz oranlarını değiştirmeden yönlendirebileceği, ancak faiz oranlarının yüksek kalacağı sinyalini verdiği anlamına geliyor,” dedi ve “Bence bu, FOMC [Fed] toplantısını düşük volatiliteye sahip bir olay haline getirecektir” şeklinde ekledi.

Fed, faiz oranlarının gelecekteki yönünün enflasyon ve istihdamın nasıl geliştiğine bağlı olduğunu sürekli olarak savunmuş ve geçen yıl mart ayında başlayan faiz artırım döngüsünün kesin bir sona ereceğini ima etmekten kaçınmıştır.

Fed’in, enflasyonun yeniden yükselmesi nedeniyle Çarşamba günü aynı mesajı yinelemesi bekleniyor. Dahası, son kırk yılda hızlı faiz indirimlerine alışmış olan piyasalar, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği sinyalini vermesi halinde, yeniden likidite artışını hızla fiyatlandırabilir ve bu da merkez bankası için işleri karmaşık hale getirebilir.

Başka bir deyişle, merkez bankasının güvercin ya da şahin bir sürpriz yapma olasılığı düşük, bu da Bitcoin ve geleneksel piyasalardaki mevcut düşük volatilite rejimini destekliyor.

Add a comment