FTX ‘Hacker’ tarafından 15,000 ETH Taşındı: Gizemli Transfer

FTX ‘Hacker’ tarafından 15,000 ETH Taşındı: Gizemli Transfer

Genel
2 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
61
FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'ın yargılanmasının hemen öncesinde gelen fonların taşınması, kripto dünyasında büyük bir sır perdesini daha aralıyor.
FTX-hack-black-hat-white-hat

Geçen yıl FTX’in cüzdanlarına yapılan 600 milyon dolarlık saldırıya bağlı olan 15.000 Ethereum (ETH), artık gizlilik araçları ve köprüler üzerinden taşındı.

Kasım 2022’de, FTX ve bağlantılı şirketler iflas başvurusunda bulunduktan saatler sonra, bilinmeyen bir taraf, çeşitli cüzdanları boşaltarak 600 milyon dolara kadar çaldı. Yaklaşık 26 milyon dolar değerindeki 15.000 ETH – yani 15 bin Ethereum – tek bir cüzdanda duruyordu; ancak bu fonlar sonunda hareket etmeye başladı ve Thorchain köprüsüne, Railgun gizlilik cüzdanına veya aracı adreslere ulaştı. Hatta bazıları “Metamask: Swap Router” etiketli bir sözleşmeye gitti.

Railgun, kullanıcıların token saklamasına ve merkezi olmayan finansal hizmetler için fon kullanmasına olanak tanıyan bir gizlilik cüzdanıdır. Bu işlemler korumalıdır, yani bu fonların kesin kullanımı bilinmemektedir. Thorchain ise kullanıcıların farklı blok zincirleri arasında serbestçe token alışverişi yapmalarını sağlayan bir köprüdür.

Bu nedenle, tahminlere göre, saldırıyla ilişkilendirilen adresler, THORChain’i kullanarak 32 milyon dolar değerinde Ethereum taşıdı. Bu olay, Sam Bankman-Fried’ın yargılanması öncesindeki gizemlerden birini daha derinleştiriyor. Geçen yılki saldırının arkasındaki tarafların kimliği hala belirsizliğini koruyor.

Saldırının ardından, birkaç adres çeşitli tokenleri topladı ve bunları 37.000 Ethereum’a dönüştürdü. Bu adres, zirvede 288.000’den fazla Ethereum’u barındırıyordu ve bir zamanlar kripto dünyasının 35. en büyük sahibi olarak biliniyordu. Sam Bankman-Fried, FTX’deki görevinden ayrıldıktan haftalar sonra geçen yıl federal savcılar tarafından elektronik dolandırıcılık ve dolandırıcılık komplosu suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. FTX, iflas başvurusunda bulunduğu gün Bankman-Fried istifa etti.

Add a comment