FTX İflas Sonrası Anlaşma: Müşterilere 2024 Ortasında Geri Ödeme Yolu Açılıyor

FTX İflas Sonrası Anlaşma: Müşterilere 2024 Ortasında Geri Ödeme Yolu Açılıyor

Genel
18 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
59
Önerisi sunulan anlaşma ile müşterilere FTX.com’dan 8,9 milyar dolar ve FTX.US'ten 166 milyon dolar tutarında geri ödeme yapılması hedefleniyor.
ftx-2-2

FTX borsasının iflasının ardından FTX ve FTX.US müşterilerinin, borçlarının ve alacaklarının paylaşımı konusunda bir anlaşmaya varma umudu yeşeriyor. Önerilen anlaşma kapsamında, FTX.com’dan olan müşterilere yaklaşık 8.9 milyar dolar ve FTX.US’den olan müşterilere 166 milyon dolar geri ödeme yapılması hedefleniyor. Bu anlaşma uyarınca, 2024 yılının ikinci çeyreğinin sonuna kadar varlıklarının yüzde 90’ından fazlasını geri alabilecekler. Ancak bu anlaşmanın tamamlanması için resmi onay gerekiyor ve mahkeme onayının alınması için sürecin devam etmesi bekleniyor.

FTX davasında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen bu anlaşma, 17 Ekim tarihinde ilgili taraflar arasında “kapsamlı görüşmeler” sonrasında sağlandı. FTX davasının borçluları, ABD dışındaki müşterileri temsil eden bir komite olan teminatsız müşteriler komitesi ve müşteri mülkiyeti anlaşmazlıkları ile ilgili davacılarla bu önemli anlaşmayı müzakere etti. Bu durum, müşterilerin FTX.com ve FTX.US platformlarına ait dağıtıma hazır varlıklarının yüzde 90’ını alma olanağını sunuyor.

Ancak bu anlaşmanın karmaşıklığı, FTX’in iflasının ardından meydana gelen karmaşıklığı yansıtıyor. Özellikle, FTX müşterilerinin geri ödemeleri nasıl alacaklarına dair bazı ayrıntılar içeriyor. Plan, müşterilerin iflas sonrası ilk dokuz gün içinde borsadan 250 bin doların üzerinde para çekenlerin geri ödemelerini yüzde 15 oranında kesinti yaparak düzenliyor. Ancak 250 bin doların altında işlem yapan müşteriler için herhangi bir kesinti öngörülmüyor. Dokuz günlük süreç içinde bu sınırdan az işlem yapan müşteriler ise kesinti olmadan uzlaşma teklifini kabul edebilirler.

FTX’in iflası, kripto dünyasında büyük yankı uyandırmış ve çeşitli tartışmaların odağı haline gelmişti. Bu anlaşma, müşterilere umut ışığı olabilirken, resmi mahkeme onayının alınması gereken bir süreç içerisinde bulunuyor. FTX CEO’su ve yeniden yapılandırma başkanı John J. Ray III, anlaşmanın koşullarından memnuniyetini dile getirirken, FTX’nin karşı karşıya kaldığı zorlu mali felaketten sonra müşteriler ve alacaklıların bir araya gelerek büyük bir değer yarattıklarını belirtti. Sam Bankman-Fried’in de aralarında bulunduğu FTX yönetimi, iflas sürecinin ardından yoğun bir hukuki mücadele içinde bulunuyor.

Add a comment