FTX Krizinin Solana Fiyatına Etkisi

FTX Krizinin Solana Fiyatına Etkisi

Genel
14 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
84
Son gelişmelere göre, uzun süredir gündemde olan FTX krizi, Solana (SOL) kripto para birimi üzerinde büyük ilgi uyandırıyor.
shutterstock_2065496078

Solana, önemli bir FTX tasfiye emri nedeniyle büyük bir dikkat odağı haline geldi.

Solana, 1,5 milyar doların üzerinde bir stablecoin piyasa değerine sahip ve yaklaşık 305 milyon dolarlık kilitli toplam değerle (TVL) öne çıkan bir akıllı sözleşme ve DeFi ekosistemine ev sahipliği yapıyor. FTX krizi uzun bir süredir gündemde ve son gelişmeyle birlikte Solana, bu krize dair önemli bir role sahip.

Solana’nın fiyatı, Perşembe günü Londra piyasasının erken saatlerinde 18,77 dolar civarında seyrediyor ve bu, yaklaşık %5,3’lük bir artışı temsil ediyor. Solana’nın fiyatı hakkında spekülasyonlar son birkaç saat içinde yoğunlaştı ve 24 saatlik ortalama işlem hacmi yaklaşık %43 artarak yaklaşık 448 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Solana ve FTX İş Birliği

Solana’nın FTX anlaşması çarşamba günü duyuruldu. Bu anlaşma, FTX’in CEO’su John Ray III liderliğindeki mevcut yetkilileri, alacaklılara borç ödeme süreçlerinin bir parçası olarak borsadaki kripto varlıklarını tasfiye etme izni aldığı bir adımı temsil ediyor. FTX belgelerine göre, FTX’in yaklaşık 3,4 milyar dolar değerinde dijital varlığı bulunuyor ve Solana ise yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir kısmı oluşturuyor. Özellikle, Solana varlıklarını devralmak için istekli bir alıcının olması, DeFi ekosistemi için olumlu bir gelişmeyi temsil ediyor.

Solana (SOL) Fiyat Değerlendirmesi

Solana’nın fiyatı yılbaşından bu yana yaklaşık %29’luk bir artış gösterdi. Ancak FTX olayı, Solana’nın daha önce görülen seviyeleri aşma konusundaki çabalarını engelledi. FTX kapanışı, Solana’nın fiyatına kısa vadeli belirsizlik getiriyor. Ancak SOL, potansiyel olarak ayı piyasası rallisinin ikinci aşamasını tetikleyerek 40 ila 50 dolar arasındaki bir sonraki makro direnç bölgesini hedeflemesi bekleniyor. Bununla birlikte, Solana’nın yükseliş ivmesini sürdürebilmesi için haftalık 50 Hareketli Ortalama’yı destek seviyesine dönüştürmesi gerekebilir.

Add a comment