FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried’e Milyar Dolarlık Ceza İsteniyor: Hapis Tehlikesi Bulunuyor

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried’e Milyar Dolarlık Ceza İsteniyor: Hapis Tehlikesi Bulunuyor

Genel
18 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
75
Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Sam Bankman-Fried, büyük bir para cezası ve uzun yıllar sürecek hapis cezasıyla karşı karşıya kalmış durumda.
Sam-Bankman-Fried

Savcılar, iflas eden FTX kripto borsasının eski CEO’su ve daha önce dolandırıcılık suçundan mahkum olan Bankman-Fried için 50 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Toplamda, Bankman-Fried’in 110 yıl hapis cezası ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Savcılar tarafından 15 Mart’ta Yargıç Lewis Kaplan’a sunulan 116 sayfalık ceza memorandumunda, Bankman-Fried’in faaliyetleri detaylı olarak beş ana başlık altında incelendi: yasadışı siyasi bağış planı, Çinli yetkililere rüşvet teşebbüsü, bankacılık suiistimalleri, suçun örtbas edilmesi girişimleri ve adaletin engellenmesi.

Bankman-Fried, yasadışı siyasi bağış yapmakla suçlanmadı çünkü Bahamalar hükümeti tarafından bu suçlamayla iade edilmedi. Ayrıca, Çinli yetkililere rüşvet vermekle de suçlanmadı. Memorandumda ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Davalı, FTX’in çöküşündeki ve müşteri fonlarının kaybındaki rolü için gerçek bir sorumluluk üstlenmemiştir.”

Belgede, Bankman-Fried’in suçunun vahameti nedeniyle çeşitli artırımların gerekliliği vurgulandı. Ayrıca, Bankman-Fried’in, tarihin en büyük Ponzi şemasını yürüten New Yorklu finansçı Bernie Madoff ve diğer mali suçlularla sürekli karşılaştırıldığı kaydedildi. Belgede ayrıca, Bankman-Fried’in dolandırıcılığının mağdurlarının, FTX’in çöküşünün yol açtığı kaosla ilişkilendirilen dört sayfalık açıklamaları da bulunmakta.

Bankman-Fried, 2 Kasım 2023’te yedi suçlamadan şuçlu bulundu: iki telefon dolandırıcılığı, iki dolandırıcılık komplosu, bir menkul kıymet dolandırıcılığı, bir emtia dolandırıcılık komplosu ve bir kara para aklama komplosu. Avukatı, mahkemeden en fazla altı buçuk yıl hapis cezası istedi. Tüm suçlamalara karşı masum olduğunu savundu. Savcılar, 40-50 yıl hapis cezasının “sanığın dolandırıcılık ve hileye geri dönme şansı bulamayacağından toplumun güvendiği zaman özgürlüğüne geri dönmesine izin verileceğini” belirtti, ancak yine de “sanığın suçlarının ciddiyetinin yansıtılacağını” belirtti. Ayrıca, sanık aleyhine 11 milyar dolarlık bir hüküm verilmesini talep ettiler.

Kaplan’ın, memorandumdaki önerilerine uymak zorunda olmadığının altı çizildi. Kararın 28 Mart’ta verilmesi bekleniyor.

Add a comment