FTX’nin Ödemeleri ve CAIS ile Soruşturma Süreci

FTX’nin Ödemeleri ve CAIS ile Soruşturma Süreci

Genel
27 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
71
Batık durumdaki kripto borsası FTX, kâr amacı gütmeyen yapay zeka güvenlik kuruluşu Center for AI Safety'e gerçekleştirdiği 6,5 milyon dolarlık ödeme hakkında soruşturma talep etti.
ftx-duyurdu-odemeleri-tekrar-baslatiyoruz-peki-bu-durum-kimleri-ilgilendiriyor-coin-turk-com

İflas sürecinde olan FTX, bu ödemeyi iflasından aylar önce yapmıştı. Delaware İflas Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, FTX, Center for AI Safety’in, ödeme, fon transferi, iletişim ve benzeri faaliyetlerle ilgili mahkeme celplerini onaylamasını istiyor.

Borsa, CAIS’in “transferlerle ilgili gönüllü olarak muhasebe işlemlerini sağlama” taleplerini reddettiğini ve iki firmanın Ağustos ayı başında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve Ekim ayı başlarında e-posta yazışmaları yaptığını iddia ediyor. CAIS henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

FTX’in bu soruşturma talebi, Kasım 2022’deki iflas sonrası alacaklılara ve müşterilere geri ödeme yapma çabalarının bir parçası olarak görülüyor. FTX, Haziran ayında yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 milyar dolar topladığını ve müşteri fonlarını karşılamak için 1,7 milyar dolara daha ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

Ayrıca, CAIS’in Mayıs ayında yayımladığı açık bir bildiride yapay zeka ile ilgili risklere dikkat çektiği bilinmektedir. Bu bildiride, nükleer savaşın yanı sıra yapay zekadan kaynaklanan yok olma risklerine karşı önlem alınması gerektiği vurgulanmıştı. FTX’in soruşturma talebi, CAIS’ten ve FTX’in bağlı kuruluşlarından gelen transferler, belgeler ve iletişim kayıtlarının incelenmesini içermektedir. FTX kurucu ortakları, aile üyeleri ve eski çalışanlardan da bilgi talep edilmektedir.

Add a comment