Grayscale’in Bitcoin ETF’lerindeki Pazar Payı Düşüşü: Yüzde 50’nin Altına Geriledi

Grayscale’in Bitcoin ETF’lerindeki Pazar Payı Düşüşü: Yüzde 50’nin Altına Geriledi

Genel
14 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
62
Grayscale'in Bitcoin ETF'lerindeki payı yüzde 50'nin altına geriledi.
Grayscale

Ocak ayından bu yana ilk defa, Bitcoin ETF’lerinin pastasından Grayscale’e düşen dilim yüzde 50’nin altına indi. Kripto varlık yöneticisi Grayscale’in spot Bitcoin BTC borsa yatırım fonu (ETF), 11 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde işlem görmeye başlamasından bu yana ilk kez %50 pazar payının altına geriledi.

Dune Analytics verilerine göre, 12 Mart itibarıyla Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) toplam yönetim altındaki varlıklar (AUM) 28,5 milyar dolara düştü ve Grayscale şu anda ABD’de işlem gören 10 adet Bitcoin ETF’i arasındaki toplam 56,7 milyar doların yüzde 48,9’unu elinde tutuyor. Grayscale’in payı, ABD’de işlem gören 10 adet spot Bitcoin ETF’sinin ilk işlem gününde toplam fonun yaklaşık yüzde 99,5’ini oluşturduğunda zirveye çıkmıştı.

GBTC’den sürekli günlük çıkışlar, günlük ortalama 329 milyon doları bulan bir çıkışa yol açtı ve bu da ETF’in pazar payını zamanla eritti. GBTC çıkışları, Bitcoin ETF’lerinin faaliyete geçtiği ilk ay içinde en büyük miktarı oluşturdu ve bir aydan biraz daha uzun bir süre içinde fondan 7 milyar dolar çıktı. Ancak, Şubat ayının ortalarında iflas mahkemeleri, kripto kredi şirketi Genesis’in yaklaşık 1,3 milyar dolar değerinde GBTC hissesini tasfiye etmesine izin verdi ve çıkışların yeniden arttığını gördü.

Farside Bitcoin ETF akış verilerine göre, bugüne kadar GBTC’den toplamda çıkan miktar 11 milyar doların biraz üzerinde. Grayscale’in ETF’i başlangıçta kurumsal yatırımcıların fonlarını en az altı ay boyunca kilitleyerek Bitcoin almalarını sağlayan bir trösttü. Ancak, Ağustos ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı kazanılan bir mahkeme ve diğer spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanmasıyla, tröst bir ETF’e dönüştürüldü.

Bu dönüşüm, GBTC arbitraj işleminden yararlanan kurumsal yatırımcıların sermayelerini fondan tamamen çekmelerine veya varlıklarını daha düşük ücretlerle Bitcoin ETF’lerine kaydırmalarına olanak sağladı. Başlangıçta GBTC’den artan çıkışlar piyasayı ürkütse de BlackRock’ın iShares Bitcoin ETF (IBIT) ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) fonlarına artan net girişler iyimserliğe neden oldu. Her ikisi de kuruluşundan bu yana toplam 16,9 milyar dolar değerinde giriş sağladı. Piyasa yorumcuları, yeni piyasaya sürülen dokuz ETF’e artan girişleri, 11 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 72.900 dolara ulaşan Bitcoin fiyatındaki hızlı değerlenmenin arkasındaki temel itici faktörlerden biri olarak değerlendirdi.

K33 Research verilerine göre, BlackRock’ın fonu şu anda 200.000’in biraz üzerinde BTC’ye sahip ve mevcut fiyatlarla yaklaşık 14,3 milyar dolar değerinde

Add a comment