Grayscale’in Bitcoin Trust’ı, En Büyük Çıkışı Yaparken Bitcoin Düşüşünde Spot ETF’lerde Beraberinde Geliyor

Grayscale’in Bitcoin Trust’ı, En Büyük Çıkışı Yaparken Bitcoin Düşüşünde Spot ETF’lerde Beraberinde Geliyor

Genel
19 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
102
Kripto varlık yöneticisi Grayscale'in spot Bitcoin ETF'si, 18 Mart'ta 640 milyon doların üzerinde Bitcoin çıkışı yaşayarak piyasaya sürüldüğü günden bu yana en büyük çıkışını yaşadı. Bu olay, fonun spot ETF'ye dönüştürülmesinden bu yana en büyük çıkış günü oldu.
bitcoin eft

Grayscale’in 18 Mart’ta toplamda 642,5 milyon dolarlık çıkışı kaydedilirken, aynı gün Farside Investors’ın verilerine göre, Fidelity’nin Bitcoin ETF’sine girişler sadece 5,9 milyon dolara gerileyerek kayıtlardaki en düşük günü yaşandı. Her ikisi de spot Bitcoin ETF’lerinde toplam 154,3 milyon dolarlık net bir çıkışa neden oldu.

Bitcoin fiyatı, CoinGecko verilerine göre, 14 Mart’ta 73.797 dolar seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 10,5 oranında bir düşüşle 65.875 dolara kadar geriledi.

Piyasa analistleri, Bitcoin ETF akışlarındaki yavaşlamanın, yaklaşan yarılanma etkinliği ve Federal Rezerv’in faiz kararlarının etkisiyle birlikte Bitcoin’in son günlerdeki baskı altındaki fiyat hareketlerinin sebebi olarak gösterildiğini belirttiler.

Ancak, bazı analistler Bitcoin ETF akışlarının geleceği için umutlu bir bakış açısı sundular. Carlson Group’un başkan yardımcısı Grant Englebart, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, firmalarının danışmanlarından “bir avuç” müşterinin Bitcoin ETF’lerine fon tahsis ettiğini ve bu tahsisin toplam fonların ortalama yüzde 3,5’ini temsil ettiğini belirtti.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas da, Englebart’ın yorumlarının Bitcoin ETF fonu ihraççılarından gelen taleplerle uyumlu olduğunu ifade etti. Balchunas, şu anda sadece Bitcoin’e girenlerin olduğunu ve bunların erken benimseyen, sorgulayan ve daha sonra tahsis yapan kişiler olduğunu belirtti.

Balchunas, “Danışmanlar henüz müşterilerinin geri kalanını talep etmiyor. Tüm bu akışlar gelen trafikten kaynaklanıyor,” dedi ve Bitcoin ETF girişlerinin gelecekte artmaya devam edebileceğini ima etti.

Diğer yorumcular ise, ETF akışlarındaki uzun vadeli yükseliş görünümünü, GBTC’nin defterlerinde kalan Bitcoin miktarına (yaklaşık 370.000 Bitcoin) işaret ederek desteklediler. Kripto piyasası yorumcusu Allesandro Ottavani, “GBTC’nin 378 bin Bitcoin’i vardı ve bugün 9,6 bin Bitcoin sattı. İyi haber şu ki, bu hızla çok uzun süre devam edemezler,” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Grayscale Bitcoin Trust, BlackRock ve Fidelity gibi diğer dokuz spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasıyla birlikte 11 Ocak’ta kurumsal bir fondan spot ETF’ye dönüştürülmüştü.

Add a comment