Korku ve Açgözlülük Endeksi, 69 Bin Dolar Üzerinde Rekor Seviyede

Korku ve Açgözlülük Endeksi, 69 Bin Dolar Üzerinde Rekor Seviyede

Genel
14 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
49
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin'in Kasım 2021'de 69 bin dolara yükseldiği zamanlardaki seviyesine yaklaşıyor. Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşmasından bu yana görülmemiş seviyelere çıktı.
haber2_Çalışma Yüzeyi 1 (2)

Alternative.me verilerine göre, 13 Şubat’ta endeks 79’a kadar yükselerek, Bitcoin’in 69 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 2021 Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Bu yükseliş, Bitcoin’in 12 Şubat’ta 50 bin doları geçmesinden hemen sonra geldi. Endeksin iki yıldan uzun bir süredir ilk kez 79 puana ulaşması, piyasada “aşırı açgözlülük” olduğunu gösteriyor.

Endeksin daha önce 11 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) piyasaya sürülmesinin heyecanıyla 76 puana yükseldiği biliniyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Google Trends, anketler, piyasa ivmesi, sosyal medya ve piyasa dalgalanmaları gibi çeşitli faktörlere dayanarak hesaplanıyor. Bu endeks, piyasadaki oynaklık, momentum, sosyal medya trendleri ve diğer göstergelerin birleşimini yansıtıyor.

Bu endeks, kripto piyasasındaki durum hakkında bir fikir verirken, yatırımcıların kendi araştırmalarını yaparak yatırım kararlarını vermeleri önemlidir.

Add a comment