Kripto Piyasası Yüksek Risk Bölgesine Giriyor: Glassnode Verileri Açıklıyor

Kripto Piyasası Yüksek Risk Bölgesine Giriyor: Glassnode Verileri Açıklıyor

Genel
12 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
49
Glassnode verilerine göre, kripto piyasası yüksek risk bölgesine girdi.
haber1_Çalışma Yüzeyi 1 (3)

Bitcoin fiyatını değerlendirmekte kullanılan zincir üstü indikatörler, “yüksek risk” bölgesine geçiş yaptı. Glassnode’un 10 Şubat tarihli raporunda, Bitcoin’in piyasa değerine kıyasla uzun vadeli değerlemesini belirleyen indikatörlerin “orta risk” bölgesinin üzerine çıktığı ve “yüksek risk” bandında yer aldığı vurgulandı.

Glassnode’un 8 Şubat raporuna göre, yüksek risk seviyesi genellikle Bitcoin boğa piyasasının ilk aşamalarında görülür. Bu seviye, uzun vadeli yatırımcıların “anlamlı bir kârlılık seviyesine” ulaştığını gösterir. Uzun vadeli yatırımcı piyasa değeri – gerçekleşen değer (MVRV) göstergesi, Bitcoin’in “adil değerine” kıyasla ne zaman aşırı ya da düşük değerli olduğunu belirlemeyi amaçlar.

Glassnode’a göre, Bitcoin’in “piyasa değeri” ile “gerçekleşen değerini” karşılaştıran MVRV göstergesi, kısa vadeli piyasa duyarlılığını hariç bırakarak piyasanın aşırı ısınıp ısınmadığını gösterir. Glassnode, MVRV, Arz Karlılık Durumu ve gerçekleşmemiş kar-zarar gibi toplam on göstergeden yedisi için “yüksek” veya “çok yüksek” risk derecesi verdi.

CoinGecko’ya göre, Bitcoin fiyatı geçtiğimiz hafta boyunca istikrarlı bir şekilde artarak 42.317 dolar seviyesinden 48.582 dolara yükseldi. Bitcoin’in bu güçlü seyri, Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışların azalmasına ve spot Bitcoin ETF’lerinden dokuzuna 9,1 milyar dolar değerinde giriş olmasına bağlandı.

SoSoValue’nun verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri Spot Bitcoin ETF’leri 9 Şubat’ta 541 milyon dolarlık net giriş elde ederek, işlemin ilk günü hariç, en yüksek giriş yaşanan güne şahit oldu. GBTC ise 9 Şubat’ta en düşük çıkışını kaydetti. Fondan yalnızca 51,8 milyon dolar çıkarken, bu rakam 23 Ocak’taki 620 milyon dolarlık rekor günlük çıkışa kıyasla yüzde 91’lik bir düşüşe işaret etti.

Add a comment