MicroStrategy’den Bitcoin Satın Alımı: 37 Milyon Dolarlık Yatırım

MicroStrategy’den Bitcoin Satın Alımı: 37 Milyon Dolarlık Yatırım

Genel
8 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
53
MicroStrategy, Ocak ayında 850 BTC daha alarak toplam varlık miktarını 8.1 milyar dolar değerindeki 190 bin BTC'ye çıkardı.
haber1 (2)

MicroStrategy, Ocak ayında 850 BTC daha alarak toplam varlık miktarını 8.1 milyar dolar değerindeki 190 bin BTC’ye çıkardı. Şirketin finans müdürü Andrew Kang, 2023 yılı boyunca ortalama 33.580 dolarlık fiyatla 56.650 BTC satın alındığını belirtti.

MicroStrategy, bir önceki yıl 249,7 milyon dolar zarar ederken, 2023’te toplamda 89,1 milyon dolarlık net gelir elde etti. Ancak, aynı dönemde şirketin geliri yüzde 6,1 azalarak 124,5 milyon dolara geriledi.

Michael Saylor, 2023 performansının, yatırımcıların varlıkların “dijital dönüşümü” gibi geniş bir tema fark etmesine bağlı olduğunu söyledi. Ayrıca, Bitcoin’in kurumsal düzeyde bir varlık sınıfı olarak doğduğu yıllar olarak nitelendirdiği 2024’ün, Bitcoin için önemli bir yükseliş dönemi olacağını belirtti.

MicroStrategy, Aralık 2020’de sermaye tahsisi için Bitcoin satın alan ilk halka açık şirket olmuştu. Şirketin hisse fiyatı o zamandan beri yüzde 300’den fazla artarken, Saylor, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının gelişinin, Bitcoin’i değişim aracından değer deposuna dönüştürdüğünü ve varlığın para birimi olarak işlev görmediği yönündeki eleştirilere cevap verdiğini söyledi.

Kripto piyasası uzmanları, BlackRock ve Fidelity gibi ETF sağlayıcılarının MicroStrategy’nin pazar payını etkileyebileceğine dair endişelerini dile getirirken, Saylor, geleneksel finans firmalarından endişe duymadığını ifade etti.

MicroStrategy’nin gelecekte de Bitcoin satın almaya devam edeceğini belirten Saylor, şirketin gelirini artırmak için BTC tabanlı Katman-2 ağlar üzerinde çalışan Bitcoin geliştiricileri ve diğer ekosistem katılımcılarıyla işbirliği yapacağını vurguladı.

Add a comment