MicroStrategy’nin X Hesabı Saldırıya Maruz Kaldı

MicroStrategy’nin X Hesabı Saldırıya Maruz Kaldı

Genel
27 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
139
Bilgisayar korsanları, önde gelen iş zekası firması MicroStrategy'nin resmi hesaplarını ele geçirerek sahte bir Ethereum tabanlı token airdrop'u düzenledi. Saldırganlar, MicroStrategy'nin X hesabından kötü amaçlı bağlantılar paylaşarak kullanıcıları dolandırdı.
haber1 (13)

Bağlantıya tıklayan kullanıcılar, sahte bir MicroStrategy web sayfasına yönlendirildi ve burada kripto cüzdanlarına erişim sağlamaları ve sahte $MSTR airdrop’una katılmaları istendi. Web3 cüzdanlarından gerekli izinleri verdikten sonra, saldırganlar kullanıcıların cüzdanlarından tokenları otomatik olarak boşaltabiliyorlar.

Blokzincir dedektifi ZachXBT ve dolandırıcılık karşıtı platform Scam Sniffer’a göre, bu dolandırıcılık olayı sonucunda kayıplar 440 bin doları aşmış durumda. İlk kötü amaçlı bağlantının paylaşılmasından kısa bir süre sonra, sadece bir kullanıcı 420 bin dolardan fazla para kaybetti. Saldırganlar, kaybolan paranın bir kısmını PinkDrainer adlı hack grubuyla ilişkilendirilen ikinci bir cüzdana yönlendirerek aldılar.

Şu anda MicroStrategy saldırganının cüzdanında Ethereum DeBank’a göre toplam 329 bin dolar değerinde Ethereum tabanlı token bulunuyor. Uzmanlar, MicroStrategy’nin Bitcoin odaklı bir firma olduğunu ve Ethereum tabanlı bir token piyasaya sürmesinin beklenmedik olduğunu belirtiyorlar.

Bu olay, kullanıcıların dikkatli olmaları ve resmi olmayan bağlantılara güvenmemeleri gerektiğini bir kez daha vurguluyor.

Add a comment