OneCoin Kurucu Ortağına 20 Yıl Hapis Cezası Verildi!

OneCoin Kurucu Ortağına 20 Yıl Hapis Cezası Verildi!

Genel
13 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
74
4 milyar dolarlık ponzi şemasının kurucu ortağına, 20 yıl hapis cezası verildi.
hukuk

OneCoin kurucu ortağı Karl Sebastian Greenwood, 4 milyar dolarlık bir kripto para ponzi şemasının bir parçası olarak kabul edilen suçlamalar nedeniyle 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bloomberg’in bildirdiğine göre, Greenwood, projedeki rolüne dayalı olarak bu hapis cezasını aldı.

46 yaşındaki Greenwood, Aralık ayında sahte bir kripto para oluşturduğuna dair suçlamaları kabul etmişti. Greenwood, OneCoin’in kurucu ortaklarından biriydi ve firmanın önde gelen isimlerinden biri olarak kabul ediliyordu. OneCoin dolandırıcılığı dünya genelinde 3,5 milyon insanı etkileyerek, yetkililer tarafından tarihin en büyük ponzi şemalarından biri olarak kabul ediliyor.

ABD Bölge Hakimi Edgardo Ramos, OneCoin dolandırıcılığının ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti ve mağdurların büyük bir kısmının yatırımlarını geri alamadığını vurguladı.

OneCoin, 2014 ile 2016 yılları arasında toplamda 4,3 milyar dolar gelir elde etti ve bu paraların 2,93 milyar dolarını dağıttı. Ancak, bu projenin bir sahtekarlık olduğu ve gerçek bir kripto para olmadığı sonradan ortaya çıktı. Ignatova ve Greenwood gibi figürler, katıldıkları birçok panelde, OneCoin’in Bitcoin’in yerini alacağını iddia etti. Bu kampanya çerçevesinde, oldukça görkemli etkinlikler ve tanıtımlar düzenlendi.

Hükümet, Greenwood’un bu sahtekarlıkla 300 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti. Kurucu ortak, bu parayı Dubai ve İspanya gibi yerlerde mülk almak için kullandı.

Greenwood, mahkeme sırasında yaptığı açıklamada, başkalarına verdiği acıyı geri alamayacağını ve birçok kişiye geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini belirtti.

Add a comment