Orbit Hacker’ının Çeşitli Saldırıları Gerçekleştirmiş Olma İhtimali Var

Orbit Hacker’ının Çeşitli Saldırıları Gerçekleştirmiş Olma İhtimali Var

Genel
4 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
57
Orbit Hacker'ı, Kuzey Koreli Lazarus Grubu ile iİlişkili olabilir ve diğer saldırılara karışmış olabilir"
orbit

OSon raporlara göre, Orbit Bridge’den 81,5 milyon dolarlık bir kripto para çalma olayının ardındaki hacker, Kuzey Koreli Lazarus Grubu ile bağlantılı olabilir. Blockchain analisti Match Systems’ın analizine göre, sadece Orbit saldırısında değil, aynı zamanda 2023 yılında gerçekleşen Coinspaid, Coinex ve Atomic Wallet gibi kripto saldırılarına da karışmış olabileceği belirtiliyor.

Rapora göre, bu saldırıları gerçekleştiren kişi veya grup, daha önce bahsi geçen kripto para birimi hizmetlerine yönelik büyük çaplı hack saldırılarının arkasındaki kişilerle aynı olabilir. Özellikle, hacker’ın 2023 yılında kullanılan yöntemlerin, daha önce Atomic Wallet, CoinsPaid, CoinEx gibi platformlara yönelik büyük hack saldırılarını gerçekleştirenlerle benzerlik gösterdiği iddia ediliyor.

Match Systems, hacker’ın Tornado Cash protokolünden gelen fonları kullanarak izini örttüğünü ve bu süreçte özel bir yazılım kullandığını tespit etti. Tornado Cash, suçların fon kaynağını gizlemek için yaygın olarak kullanılan bir protokoldür.

Analizlere göre, kripto mikserlerinin başarılı bir şekilde kullanılması, fonların kaynağını gizlemede oldukça etkili olabilir. Match Systems, hacker’ın kullanımını belirlediği SWFT protokolünün, DFX Finance, Deribit ve AscendEX gibi platformlarda daha önceki saldırılarda da kullanıldığını iddia ediyor. Ayrıca, Orbit saldırısında kullanılan Avalanche Bridge ve Sinbad’in de daha önceki olaylarda yer aldığı belirtiliyor.

FBI, daha önceki Atomic Wallet ve Coinspaid saldırılarının arkasındaki faillerin Lazarus olduğunu tespit etti. Bu bağlamda, Orbit Bridge saldırısı, 2023 yılının en büyük Web3 protokol istismarı olarak kayıtlara geçti.

Add a comment