Regülatör Onaylı Şirket, Ether’i Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırdı

Regülatör Onaylı Şirket, Ether’i Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırdı

Genel
8 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
49
Geçmişte, SEC başkanı Gary Gensler, Ether'in menkul kıymet olup olmadığına dair sorulara cevap vermekten kaçınmıştı.
haber2 (3)

Regülatör onaylı kripto şirketi Prometheum, Ether’i menkul kıymet olarak nitelendirdiğini duyurdu. ABD mali regülatörlerinden onay alan birkaç kripto şirketinden biri olan Prometheum, dijital varlık menkul kıymetleri için özel amaçlı broker olarak Ether için kurumsal saklama hizmeti sağlayacağını açıkladı.

7 Şubat tarihli bir bildiride Prometheum, Ether’in menkul kıymet olarak kabul edileceğini belirtti. Bu açıklama, Ether’in gelecekte menkul kıymet olarak tanınabileceği yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Prometheum, Mayıs 2023’te ABD Finans Endüstrisi Düzenleme Otoritesi’nden onay aldığını hatırlattı.

Şirket ayrıca, kripto varlık menkul kıymetlerine ilişkin SEC kurallarının çoğunu karşıladığını belirtti. Prometheum ATS’nin, kripto para borsalarında işlem gören dijital varlık menkul kıymetlerinin alım satımını desteklediğini ifade etti. Bu durum, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirirken kripto varlık sınıfına yatırım yapmalarını teşvik ediyor.

SEC’nin Prometheum’un Ether’i menkul kıymet olarak sunmasına vereceği yanıt henüz belirsizliğini koruyor. SEC Başkanı Gary Gensler, geçmişte Ether’in menkul kıymet olup olmadığına ilişkin soruları yanıtlamaktan kaçınmıştı.SEC, spot Bitcoin ETF’lerine onay vermesinin ardından Ether ETF’lerinin potansiyel onayına ilişkin baskı altında. Bazı uzmanlar, regülatörün Ether ETF’lerine ilişkin kararını 23 Mayıs’a kadar bekliyor.

Add a comment