SEC Başkanı Gensler, Bitcoin ETF’leri Konusundaki Tutumunda Geri Adım

SEC Başkanı Gensler, Bitcoin ETF’leri Konusundaki Tutumunda Geri Adım

Genel
15 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
94
SEC Başkanı Gensler, Grayscale'in kazandığı zaferin ardından Bitcoin ETF'leri konusundaki tutumunu gözden geçiriyor gibi görünse de bu değişikliği net bir şekilde dile getirmedi
geri

14 Aralık’ta CNBC’ye verdiği röportajda, Gensler, şu anda SEC onayı bekleyen “sekiz ila bir düzine başvuru” olduğunu belirtti ve geçmişte reddedilen başvuruların mahkemeler tarafından yeniden değerlendirildiğini söyledi. Bu durum, SEC’in Bitcoin ETF’leri konusundaki tavrında bir değişiklik olabileceği izlenimini uyandırdı.

Gensler, mahkeme kararlarına dayanarak bu konuda yeni bir bakış açısı benimsediklerini ifade etti, ancak Grayscale’e özel bir atıfta bulunmadı. Sorulan doğrudan bir soruya Grayscale’e atıfta bulunmadan yanıt veren Gensler, kurum içinde her şeyin Kongre’nin çıkardığı yasalar ve mahkeme kararları dahilinde olduğunu vurguladı.

Ağustos ayında bir yargıcın SEC’in Grayscale Investments Bitcoin Trust aracılığıyla gerçekleştirilen ETF teklifini reddetme kararını bozduğunu hatırlatan Gensler, şu anda birçok büyük varlık yöneticisinin spot Bitcoin ETF başlatmak için yarıştığını ve başvuruların Ocak ayı başında toplu onay alacağı beklentisini belirtti.

Bloomberg ile gerçekleştirdiği başka bir röportajda, Gensler spot Bitcoin ürünleri için yapılan başvuru sayısına ilişkin soruları geçiştirdi ve ABD hazine piyasasındaki son değişiklikleri öncelik olarak ele aldı.

Bu durum, Gensler’in kripto konusundaki net açıklamalardan kaçındığı ve kurumunun agresif kripto politikasının nedenini açıklamak istemediği şeklinde değerlendirildi. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, “Gensler çok nadiren net cevaplar veriyor! Sözlerini saklamada tam bir usta” şeklinde durumu özetledi.

Add a comment