SEC, Bitcoin ETF’lerini Onayladı: Piyasada Yeni Bir Dönem Başlıyor

SEC, Bitcoin ETF’lerini Onayladı: Piyasada Yeni Bir Dönem Başlıyor

Genel
11 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
73
Salı günü meydana gelen olayların ardından, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ETF'lerini resmi olarak onayladığını duyurdu.
sec-btc

Resmi Twitter hesabından yapılan yanlış bir duyurunun yarattığı belirsizlikten sadece iki gün sonra, ABD’nin ilk spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF) resmi onay almış oldu.

Düzenleyici kurum, 10 Ocak tarihinde Bitwise, Grayscale, Hashdex, Blackrock, Valkyrie, BZX, Invesco, Vaneck, WisdomTree, Fidelity ve Franklin’in başvurularını onaylayarak, ilgili borsalarda listelenmelerine ve işlem görmelerine olanak tanıyan kural değişikliklerini onayladı.

Bu tarihi onay, ABD’de resmi olarak ilk defa borsada işlem görecek bir ürün ile yatırımcıların Bitcoin satın almadan ve varlıklarını güvence altına almadan Bitcoin ile işlem yapma imkanını beraberinde getiriyor. Yatırımcılar, Bitcoin’i temel varlık olarak kabul eden ETF’lerden hisse satın alabilecekler.

Bu karar, Cameron ve Tyler Winklevoss’un 2013 yılında Winklevoss Bitcoin Trust’ı hayata geçirmek için ilk başvuruyu yapmalarından neredeyse 10 yıl sonra alındı. SEC, önceki spot Bitcoin ETF başvurularını, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık endişeleri nedeniyle sürekli olarak reddetmişti.

Ancak, SEC, Grayscale’in SEC’in Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin ETF’e dönüştürme başvurusuna verdiği red kararını bozan bir dava sonrasında, pozisyonunu tekrar gözden geçirmek zorunda kaldı.

Spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasıyla birlikte, piyasa şimdi ETF’lerin ne zaman işlem görmeye başlayacağını yakından takip edecek.

Galaxy Research dijital büro başkanı Alex Thorn, spot Bitcoin ETF’e girişlerin ilk yılda 14 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ederken, küresel fon yöneticisi VanEck ise 2024’ün ilk çeyreğinde spot Bitcoin ürünlerine yaklaşık 2,4 milyar dolarlık girişin beklendiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin ETF’i başlatmak için SEC’in hem S-1 (veya S-3) hem de ihraççılar tarafından hazırlanan 19b-4 formlarını onaylaması gerekiyor.

8 Ocak tarihinde, ihraççı 10 firma nihai S-1 ve S-3 dosyalarını sunarak, kendi Bitcoin ETF’lerinden almayı planladıkları ücretleri açıkladı.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, fon yönetimindeki varlıklar 5 milyar dolara ulaşana kadar yüzde 0,2 ücret talep ediyor. Blackrock’ın ardından yüzde 0,24 ile Bitwise gelirken, Ark 21Shares ve VanEck yüzde 0,25’lik ücretlerle onları takip ediyor.

Ark 21 Shares, ilk altı ay boyunca veya ürün 1 milyar AUM’ye ulaşana kadar tüm ücretlerden feragat edecek.

Grayscale şu anda en yüksek ücretli Bitcoin ETF ürünü konumunda ve potansiyel yatırımcılarından yüzde 1,5 oranında ücret talep ediyor.

Add a comment