SEC, BlackRock ve Diğer Şirketlerin Spot Bitcoin ETF Başvurularını Bir Kez Daha Erteledi

SEC, BlackRock ve Diğer Şirketlerin Spot Bitcoin ETF Başvurularını Bir Kez Daha Erteledi

Genel
29 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
104
ABD hükümetinin kapanma ihtimali sürmeye devam ederken, SEC ETF kararlarını ertelemeyi sürdürüyor.
bitcoin-etf-avustralya.jpg

ABD hükümetinin kapanma ihtimalinin sürdüğü bir dönemde, SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), BlackRock, Bitwise ve Valkyrie gibi önemli şirketlerin spot Bitcoin ETF başvurularını ertelediğini açıkladı.

The Block’un haberine göre, regülatör, Valkyrie’nin başvurusuna ilişkin olarak “Önerilen teklifin ortaya çıkardığı yasal ve politik sorunlar göz önüne alındığında yasal bir süreç başlatılması uygundur. Sürecin başlatılması, Komisyon’un konuyla ilgili herhangi bir sonuca vardığı anlamına gelmez” şeklinde bir açıklama yaptı.

Valkyrie, şu anda Bitcoin Strategy ETF’i ve Bitcoin Mining ETF’i sunuyor ve spot Bitcoin ETF başvurusunu ilk olarak haziran ayında yapmıştı. Şirket, ürününü Nasdaq borsasında BRRR kodu altında listelemeyi amaçlıyor.

Bu erteleme, daha önce Ağustos ayında da gerçekleşmişti. SEC, o dönemde BlackRock, Valkyrie ve Bitwise fonlarının başvurularını ertelemiş, aynı zamanda Fidelity, VanEck, WisdomTree ve Invesco’nun tekliflerini de ertelemişti.

SEC ayrıca, potansiyel bir hükümet kapanması öncesinde Ark 21 Shares’in Bitcoin ETF’ine ilişkin kararını da 10 Ocak 2024’e ertelediğini açıkladı. Kongre’nin yeni mali bütçe üzerinde anlaşma sağlayamaması nedeniyle ABD hükümetinin kapanma ihtimali hala devam ediyor ve bu durum birçok federal kurumun işlevsiz hale gelmesine neden olabilir.

Add a comment