SEC, Kripto ETF’lerine İlişkin Kararları Bir Kez Daha Erteledi

SEC, Kripto ETF’lerine İlişkin Kararları Bir Kez Daha Erteledi

Genel
3 Ekim 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
76
Son ertelemeler, karar tarihinden iki hafta öncesinde gerçekleşmişti.
Bitcoin-ETF-1

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi ETF’lerine ilişkin kararlarını bir kez daha erteledi. Bu son ertelemeler, kripto topluluğunda büyük bir bekleyişe neden olurken, regülasyon konusundaki belirsizlikler devam ediyor.

ABD Temsilcileri, Mike Flood, Wiley Nickel, Tom Emmer ve Ritchie Torres gibi isimler, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması için çağrı yapmışlardı. Ancak regülatör, ETF tekliflerini yeniden erteledi.

SEC, VanEck’in Ether ETF teklifini 25 Aralık’a, ARK 21Shares’in teklifini ise 10 Ocak’a kadar erteledi. GlobalX’in teklifi için ise kararın 21 Kasım’da verileceği açıklandı. Ayrıca, Invesco, Bitwise ve Valkyrie’nin Bitcoin ETF başvuruları da ocak ayına ertelendi.

Bu son ertelemelerin son karar tarihi 16-19 Ekim arasında olmasına rağmen, regülatörün kararını vermeden önce ABD hükümetinin kapanma ihtimalini göz önünde bulundurduğu görülüyor.

Kripto para topluluğu, SEC’in bir spot ETF’i onaylamasını büyük bir merakla bekliyor. Bir spot ETF’nin onaylanması, Bitcoin’in yeni bir fiyat rallisine öncülük edebilir.

Bugün itibarıyla Bitcoin, geçtiğimiz ağustos ayından bu yana ilk kez 28.000 doların üzerine çıkmayı başardı. CoinMarketCap verilerine göre, bu yazının kaleme alındığı sırada Bitcoin 27.857 dolar üzerinden işlem görüyor. Regülasyon konusu, kripto piyasasının geleceği için hala kritik bir faktör olarak önemini koruyor. SEC’in kripto ETF kararlarına dair gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Add a comment