SEC Onayı Alınsa Bile, Sonrasında Spot Bitcoin ETF’lerinin Piyasaya Sürülmesinde Gecikme Bekleniyor

SEC Onayı Alınsa Bile, Sonrasında Spot Bitcoin ETF’lerinin Piyasaya Sürülmesinde Gecikme Bekleniyor

Genel
10 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
61
Toplamda 12 varlık yöneticisinin spot Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından bekletilir durumdayken, bürokratik zorunluluklar sebebiyle süreç biraz daha uzayabilir.
spot-bitcoin-etf

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF’leriyle ilgili onay süreci devam ederken, analistler, onay alınsa bile ETF ürünlerinin piyasaya sürülmesinin zaman alabileceğini öngörüyor. Toplam 12 varlık yöneticisinin başvurusu SEC tarafından bekletilirken, bürokratik zorunluluklar süreci daha da uzatabilir.

Olası bir SEC onayının ardından ETF ürünlerinin piyasaya sürülmesinde gecikme yaşanması, bir ETF başlatma sürecinin iki aşamalı olmasından kaynaklanıyor. İlk olarak, bir ihraççının Bitcoin ETF’i başlatması için 19b-4’e göre Ticaret ve Piyasalar bölümünden ve S-1 izahnamesinde Kurumsal Finansman bölümünden SEC onayı alması gerekiyor.

Kurumsal Finansman bölümü, fon operasyonları detayları ve risk açıklamalarını içeriyor. Şu ana kadar dokuz ihraççı, SEC’e revize edilmiş dosyalar sunarken, analistler, SEC’in 19b-4 onayını izahname belgeleri imzalanmadan önce vermesi durumunda Bitcoin ETF ürünlerinin piyasaya sürülmesinin gecikebileceğini düşünüyor.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, 19b-4 onayı alınsa bile, bir S-1 onayı ve lansman arasında haftalar veya aylar sürebileceğini belirtti. Analistlere göre, SEC’in ilk spot Bitcoin ETF’sini onaylamak için başvuru süreci 8 Kasım’da başladı ve 17 Kasım’da sona erecek. Onayın geleceği belirsiz olsa da, birçok piyasa uzmanı onayın 2024’ün başlarına kadar gecikebileceğine inanıyor.

Bu süreçte SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylaması, kripto para piyasasında büyük bir değişiklik yaratması beklenen önemli bir olaydır. Bitcoin ETF’leri, geleneksel finansal ürünlere kıyasla daha fazla kurumsal yatırımcının kripto paralara erişimini kolaylaştırabilir ve bu da piyasada daha fazla likidite ve kabul görmeyi sağlayabilir. Ancak, bürokratik süreçler ve yasal gereklilikler, bu ürünlerin hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesini engelleyebilir.

Add a comment