SEC’in Bitcoin ETF Onayları İçin Ek Zaman Talebi ve Olası Senaryolar

SEC’in Bitcoin ETF Onayları İçin Ek Zaman Talebi ve Olası Senaryolar

Genel
3 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
72
Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, SEC'in Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusuyla ilgili dikkat çekici bir değerlendirme yapıyor.
etf

Balchunas’a göre, ETF’nin reddedilme olasılığı düşük olsa da SEC, kararını açıklamak için daha fazla zaman isteyebilir. Analiste göre, bu durumun ardında yatan neden, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun hala belirli konularda daha fazla bilgi ve güvence talep etmesi.

Balchunas, önümüzdeki iki hafta içinde onay gelmemesi durumunda bu durumun daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu anlamına gelebileceğini ifade ediyor. Ancak Balchunas, hala yüzde 90 ihtimalle 10 Ocak’a kadar onay alınacağına inanıyor. Yüzde 10’luk olası bir reddetme senaryosunun ise pek gerçekçi olmadığını düşünüyor.

Balchunas, SEC ve Bitcoin ETF başvurusu yapan firmaların büyük çaba sarf ettiğini ve son anda bir reddetme senaryosunun düşük olasılık taşıdığını vurguluyor. Bu durumun, kripto topluluğu için “on yılın en büyük rug pull’u” olabileceğini ifade ediyor.

Kripto araştırma şirketi K33 Research analistlerinden Vetle Lunde de benzer bir görüşe sahip. Ancak Lunde, 2 Ocak tarihli piyasa raporunda ETF’in reddedilme olasılığını yüzde 5 olarak değerlendiriyor.

Balchunas, SEC’in kesin bir ret kararı vermesi halinde, fon ihraççılarının Grayscale’in izinden gidebileceğine ve düzenleyiciye karşı ayrı davalar açabileceğine inanıyor. Bu süreçte yaşananlar, kripto dünyasında yeni bir dönemin başlangıcını işaret edebilir.

SEC’e yapılan başvurulara dair kamuoyu yorumları devam ederken, sadece iki yorumun ETF’lerin tamamen reddedilmesini talep ettiği belirtiliyor. Son mektupta, Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısının ve geleneksel finans kanallarını atlatma kabiliyetinin, Bitcoin’i otoriter rejimler için çekici hale getirebileceği iddia edildi.

Add a comment