Senatörler, SEC’yi Eleştirdi: Debt Box Davası Tartışma Yaratıyor

Senatörler, SEC’yi Eleştirdi: Debt Box Davası Tartışma Yaratıyor

Genel
9 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
45
SEC, Debt Box davasının doğru olmadığını söyledi.
haber1 (3)

ABD Senatosu’ndan beş Cumhuriyetçi vekil, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC), Debt Box davasındaki eylemlerinden ötürü sert bir eleştiriyle karşıladı. SEC’nin Debt Box davasındaki davranışlarından büyük bir endişe duyduklarını ifade ederek, kurumu “etik dışı ve profesyonellik dışı” olmakla itham etti. Komisyonun, Debt Box’a yönelik davada yanlış bilgiler sunduğunu kabul etmesi, kurumun itibarını sarsmış durumda.

Senatörler, SEC Başkanı Gary Gensler’a yazdıkları mektupta, komisyonun Debt Box davasındaki davranışlarını büyük bir endişeyle karşıladıklarını belirterek, kurumu “etik dışı ve profesyonellik dışı” olduğunu söyledi.. Aralık ayında mahkemeye yaptığı başvuruda, SEC’nin Debt Box’ın banka hesaplarını kapatarak BAE’ye taşınmayı planladığı iddiasının “doğru ve samimi” olmadığını itiraf ettiği ortaya çıktı.

Senatörler, “Komisyon personellerinin kanıtları kasıtlı olarak yanlış sunmasına ya da konu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sunmalarına bakılmaksızın, kurumun açtığı davaların bir incelemeyi hak ettiğini gösteriyor.” dedi. Altı Senatör (JD Vance, Thom Tillis, Bill Hagerty, Cynthia Lummis ve Katie Boyd Britt), SEC’nin ilerleyişi için herhangi bir plan önermedi, yalnızca endişelerini dile getirdi. SEC’nin personelleri için uyguladığı zorunlu eğitimin veya personel değişikliğinin yeterli bir çözüm olmayabileceğinin de altını çizdi.

SEC, Temmuz 2023’te Debt Box’a karşı şirketin 50 milyon dolarlık yasa dışı bir kripto planı yürüttüğünü ileri sürerek dava açmıştı. Ancak mahkeme, SEC’nin iddialarının büyük bir kısmının hatalı olduğunu belirledi ve davanın düşürülmesi için karar verdi.

Cumhuriyetçi senatörlerin, SEC’nin diğer kripto para şirketlerine açılan davaları ele alıp almak isteyip istemediği belirsizliğini koruyor. Regülatörün, Binance, Kraken, Coinbase ve Ripple gibi önemli şirketlere açtığı davalar hala devam etmekte.

Add a comment