Sıra Ether ETF’lerinde mi? Uzman Analistlerin Yorumları ve Beklentileri

Sıra Ether ETF’lerinde mi? Uzman Analistlerin Yorumları ve Beklentileri

Genel
11 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
101
Kripto para sektörü uzmanları, 10 Ocak'ta onaylanan 11 spot Bitcoin ETF'sinin ardından şimdi de spot Ether ETF'lerinin gündeme gelebileceğini öne sürüyor.
ether etf

Bir analiste göre, mayıs ayına kadar spot Ether ETF’lerine onay verilme olasılığı yüzde 70. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, spot Bitcoin ETF’lerinin onay almasının ardından spot Ether ETF’lerinin onay almaması senaryosunun gerçekleşmeyeceğini belirtmişti.

Balchunas, “Spot Ether ETF’i kesinlikle spot Bitcoin ETF’ine bağlıdır.” ifadesini kullanarak, Ether ETF’lerinin “iyi olacağı” yönündeki bazı kaynaklardan gelen bilgileri paylaştı. Dijital varlık avukatı Joe Carlasare, spot Ether ETF’lerinin onay alması konusunda iyimser bir ipucu verirken, sürecin beklenenden daha uzun sürebileceği konusunda temkinli bir yaklaşım sergiliyor.

Carlasare, “Spot Ethereum ETF’leri onaylanacak [ancak] SEC, hangi dijital varlıkların bu pazara giriş yapmasına izin verileceğini belirleme konusunda dikkatli bir biçimde çalışacak.” şeklinde açıklamalarda bulunarak, SEC’nin ETF başvurularına yönelik bir çerçeve oluşturmayı amaçladığını ifade etti.

Balchunas, spot Ether ETF’lerinin mayıs ayına kadar onaylanma olasılığını yüzde 70 olarak tahmin ediyor ancak bu konuda net bir zaman çerçevesi olmadığını belirtiyor. Ether’in onayın ardından yaklaşık yüzde 3’lük bir artışla 2.500 doların üzerine çıkması, kripto para topluluğunda olumlu bir hareket olarak değerlendiriliyor.

Spot Ether ETF’lerinin işlem görmeye başlaması konusundaki beklentiler farklılık gösteriyor. Carlasare, 2024 yılının üçüncü çeyreğine kadar sürebileceğini düşünürken, başvuru sahiplerinden Hashdex, Ether ürünlerinin yılın ikinci çeyreğinde işlem görmeye başlamasını işaret ediyor.

Sektördeki birçok oyuncu, Ether ETF’lerinin geleceğine inanıyor. Valkyrie Funds’ın baş yatırım yetkilisi Steven McClurg, SEC’nin Ether ve XRP ETF’lerine onay vermesi durumunda şaşırmayacaklarını belirtiyor. Bloomberg ETF analisti James Seyffart ise SEC’nin Ether ETF’ine onay verme ihtimalini oldukça yüksek görüyor. Seyffart’a göre, SEC, eylül ayında Ether vadeli işlem ETF’lerini onayladığında Ether’i üstü kapalı bir şekilde emtia olarak kabul etti.

Büyük oyuncular arasında BlackRock, VanEck, ARK 21Shares, Fidelity, Invesco, Galaxy, Grayscale ve Hashdex, Ether ETF’leri için başvuruda bulunan şirketler arasında yer alıyor. Fidelity ve BlackRock’un başvurularına ilişkin kararın, 3 Ağustos ve 7 Ağustos tarihlerine kadar verilmesi bekleniyor.

Add a comment