Spot Bitcoin ETF Başvuruları Tamamlandı, SEC Onayı Bekleniyor!

Spot Bitcoin ETF Başvuruları Tamamlandı, SEC Onayı Bekleniyor!

Genel
9 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
53
Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan başvurular tamamlandı ve spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) ihraççıları, güncellenmiş S-1 formlarıyla fonları başlatma izni almayı bekliyor.
sec-etf

8 Ocak Pazartesi günü, birden fazla şirket nihai S-1 formlarını SEC’e sunarak onay sürecini hızlandırdı.

Valkyrie, Amerika’da ilk spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasını beklediği 10 Ocak’tan önce nihai S-1 formunu sunan ilk şirketlerden biri oldu. WisdomTree, BlackRock, VanEck, Invesco, Galaxy, Grayscale, ARK Invest ve 21Shares gibi önemli firmalar da başvurularını gerçekleştirdi.

Bu yeni başvurular, Bitcoin için tarihi bir haftanın başlangıcını işaret ediyor ve umutlu ihraççılar, bugün S-1 formu değişikliklerini tamamlayacaklarına inanıyor. S-1 değişiklikleri, potansiyel ETF’lerle ilgili piyasa yapıcı ücretleri veya kimlikleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bazı başvuru sahipleri, spot Bitcoin ETF ürünlerinin alım satım ücretlerini önemli ölçüde düşürdü. Örneğin, ARK & 21Shares, ilk 1 milyar dolarlık işlem için altı aylık bir süre boyunca yüzde 0,25’lik ücretten feragat edeceklerini açıkladı. BlackRock Bitcoin ETF’i ise ilk altı ay için yüzde 0,2’lik ücretin ardından yüzde 0,30 veya 5 milyar dolarlık işlem ücreti alacak.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, olası spot Bitcoin ETF’leri arasında devam eden ücret savaşının rekabet açısından pek bir şey değiştirmeyeceğini düşünüyor. Balchunas, “Tarihsel olarak bu durum ibreyi çok fazla oynatmadı. Ancak, tüm bu ETF’lerin benzer hizmetler sunması durumunda rekabetin artabileceğini göreceğiz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Add a comment