Spot Bitcoin ETF Hacimleri Yeniden Zirveye Ulaştı

Spot Bitcoin ETF Hacimleri Yeniden Zirveye Ulaştı

Genel
27 Şubat 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
53
BlackRock IBIT, günlük işlem hacminin yüzde 50'sinden fazlasını oluşturarak bir kez daha rekora imza attı.
haber2_Çalışma Yüzeyi 1 (8)

Yeni spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) işlem hacimleri, Bitcoin’in pazartesi günü 54.938 dolara kadar yükselmesiyle birlikte yeni bir rekora imza attı.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’un verilerine göre, dokuz ETF’in işlem hacimleri 26 Şubat’ta 2,4 milyar doları aşarak, 11 Ocak’ta kırılan 2,2 milyar dolarlık rekoru geride bıraktı. Grayscale’in dönüştürülmüş Bitcoin ETF ürününün (GBTC) hacmi bu rakamlara dahil edilmedi.

BlackRock IBIT, 26 Şubat’ta 1,29 milyar dolarla en yüksek hacmi elde ederek kendi günlük rekorunu yaklaşık yüzde 30 oranında artırdı. İkinci sırada ise 576 milyon dolarla Fidelity FBTC yer aldı.

ARK 21Shares (ARKB) ve Bitwise (BITB) ETF’lerinde ise sırasıyla 276 milyon dolar ve 81 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. Balchunas, artan bu ilginin kaynağının tam olarak bilinmediğini ancak işlem haftasının ilk gününde hacimlerin arttığını belirtti.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart’a göre, 26 Şubat, Grayscale Bitcoin ETF’sinden gelen akışlar da dahil edildiğinde, 3,2 milyar dolarlık işlem hacmiyle kaydedilen en yoğun ikinci gün oldu.

Balchunas, IBIT’in 1 milyar dolarlık eşiği aştığı işlem gününde IBIT’in tüm ETF’ler arasında 11. sırada yer aldığını belirtti. “Yeni bir ETF için çılgın bir rakam (özellikle de on rakip ETF olduğunda). Günde 1 milyar dolar, büyük kurumsal değerlendirmeler için bile yeterli, büyük bir hacim,” dedi.

CoinGecko’nun verilerine göre, Bitcoin fiyatı 26 Şubat’ta 54.938 dolara kadar yükselerek son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak bu seviye, Bitcoin’in 10 Kasım 2021’deki 69.044 dolara ulaşan tüm zamanların en yüksek seviyesinin gerisinde kaldı.

26 Şubat için henüz akış verileri olmasa da, geçen hafta dört günlük işlem haftasında spot Bitcoin ETF’lerine 583 milyon doların üzerinde akış gerçekleştiği belirtildi. 21 Şubat’ta kaydedilen net 35,7 milyon dolarlık çıkış, 25 Ocak’tan bu yana girişin olmadığı ilk gün oldu.

Yılbaşından bugüne kadar girişler 5,5 milyar doları aşarken, IBIT, FBTC, ARKB ve BITB sırasıyla 5,9 milyar dolar, 4 milyar dolar, 1,4 milyar dolar ve 1 milyar dolarlık en büyük girişleri kaydetti. GBTC ise 7,4 milyar dolarlık çıkışlar kaydetti.

Add a comment