Spot Bitcoin ETF’leri Lansman Sonrası İlk Haftada Nasıl Performans Gösterdi?

Spot Bitcoin ETF’leri Lansman Sonrası İlk Haftada Nasıl Performans Gösterdi?

Genel
19 Ocak 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
83
Grayscale'in spot Bitcoin ETF'i önemli satışlar yaşasa da, ETF ürünlerine olan ilgi oldukça yoğun.
btc-etf

Spot Bitcoin ETF’lerinin lansmanı, kripto para satışlarını tetiklese de, analistler ETF’lerin ilk haftasının oldukça başarılı geçtiğini öne sürdü.

CoinGecko’nun verilerine göre, Bitcoin, 11 Ocak’taki ETF lansmanından bu yana yaklaşık yüzde 6,6’lık bir düşüşle 49.000 dolar seviyesinden 42.876 dolara geriledi. Bu düşüş, çoğunlukla lansmanın ilk iki işlem gününde gerçekleşti ve en düşük seviye 41.753 dolara kadar indi.

Analistlere göre, spot Bitcoin ETF’leri, tanınmış yatırımcılarının beklediği üzere işlemlerin ilk haftasında Bitcoin fiyat artışını tetikleyemedi. Ancak ETF ürünleri, başarılı bir başlangıca imza attı ve işlem hacmi açısından önceki ETF lansmanlarına kıyasla oldukça etkileyici bir performans sergiledi.

Spot Bitcoin ETF hacmi, işlemlerin ilk günlerinde beklentileri karşıladı. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, spot Bitcoin ETF’lerinin lansmanından bu yana görülmemiş bir hacimle karşılaştığını belirtti. Balchunas, 2023’te piyasaya sürülen 500 ETF’in toplam hacminin, spot Bitcoin ETF’lerine kıyasla yüzde 2.100 daha az olduğunu ifade etti.

Spot Bitcoin ETF’leri, lansmanın ardından ilk üç işlem günü içinde toplam hacim olarak 10 milyar dolara ulaştı. GBTC (Grayscale Bitcoin Trust), lansmanın ardından büyük bir satışla karşılaşırken, diğer spot Bitcoin ETF’leri varlıklarını artırma yoluna gitti. GBTC’nin BTC varlıklarını satarken, diğer ETF ihraççıları, BlackRock, Fidelity ve ARK gibi şirketler, 40.000’den fazla BTC satın aldı.

Spot Bitcoin ETF’lerinin geleceği ise merak konusu. Bazı analistler, vadeli işlem piyasasından daha fazla baskı beklerken, yaşanan düzeltmenin BTC madencilerinin satışlarından kaynaklandığını düşünüyor. Standard Chartered’a göre, spot Bitcoin ETF’leri 2024 yılında 50-100 milyon dolarlık giriş çekebilecek potansiyele sahip. BlackRock’ın IBIT ürünü de varlıklarını artırarak, ETF’lerin önemli bir oyuncusu olma yolunda ilerliyor.

Add a comment