Spot Bitcoin ETF’lerinde Ardı Ardına Çıkışlar Gözlendi

Spot Bitcoin ETF’lerinde Ardı Ardına Çıkışlar Gözlendi

Genel
22 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
67
ABD'de listelenen spot Bitcoin ETF'leri, son üç işlem gününde toplamda yaklaşık 742 milyon dolarlık bir çıkış yaşadı.
spot-btc-etf

20 Mart’ta, ABD piyasalarında listelenen on spot Bitcoin borsa yatırım fonundan (ETF’ler), 261,5 milyon dolarlık bir çıkışla dikkat çekti. Bu çıkışlar, spot BTC ETF’lerindeki üçüncü günü işaret etti.

Farside Investors verilerine göre, 18 Mart’ta 154,3 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti ve bu rakam 19 Mart’ta 326,2 milyon dolara yükseldi. Üçüncü gün sonunda ise toplam çıkışlar 742 milyon dolara çıktı.Çıkışların ana sebebi, Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) 386,6 milyon dolarlık bir çıkış yaşanmasıydı. Bununla birlikte, Invesco Galaxy Bitcoin ETF’den (BTCO) de 10,2 milyon dolarlık bir çıkış gerçekleşti. Diğer sekiz ETF’teki girişler, GBTC ve BTCO’daki negatif seyri dengelemeye yetmedi. BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ı (IBIT), 49,3 milyon dolarla şimdiye kadarki en düşük ikinci net giriş gününü yaşadı. Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) da benzer şekilde 12,9 milyon dolarla ikinci düşük girişi gördü. Bu durum, geçtiğimiz gün, BTC yatırım fonları tarihinde en yüksek ikinci çıkış seansı olarak kaydedildi. 20 Mart’taki çıkış rakamı, 19 Mart’taki 326,2 milyon dolarlık çıkışı geride bıraktı.

Bu süre zarfında, Bitcoin ABD işlem saatlerinde %3’ten fazla değer kazandı ve son 24 saat içinde %7,5 oranında artarak 66.838 dolardan işlem gördü. Bitcoin’in madencilik ödüllerinin %50 oranında azalacağı halving etkinliği için geri sayım son ayına girilirken, BTC geçtiğimiz hafta 14 Mart’taki en yüksek seviyesinden düştü.

CoinMarketCap verilerine göre, geçmişte Bitcoin, halving öncesinde genellikle değer kaybetmiştir. Bu lider kripto para birimi, halvinge 30 gün kala benzer bir eğilimi sürdürmektedir.

Add a comment