Spot Bitcoin ETF’lerine Büyük İlgi: 418 Milyon Dolarlık Yatırım Atılımı

Spot Bitcoin ETF’lerine Büyük İlgi: 418 Milyon Dolarlık Yatırım Atılımı

Genel
28 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
144
Fidelity'nin Bitcoin ETF'si, son iki haftanın en yüksek kazancını elde etti ve liderlik pozisyonuna oturdu. 279 milyon dolarlık günlük girişle, Blackrock ve Fidelity'nin fonlarına yoğun ilgi gösterildi.
spot btc

ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler), ardı ardına beş gün süren net çıkışların ardından 418 milyon dolarlık bir dönüşle karşılaştı. Blackrock ve Fidelity’nin fonlarına olan güçlü ilgi, son onaylanan 10 spot Bitcoin ETF’i için 26 Mart’ta toplamda 418 milyon dolarlık birleşik net giriş sağladı. Fidelity’nin fonu, 13 Mart’tan bu yana en büyük günlük girişini gerçekleştirerek 26 Mart’ta 279,1 milyon dolara ulaştı ve 4.000 BTC daha aldı. Bu, fonun art arda ikinci günü, 260 milyon doları aşan girişleriyle belirlendi.

Öte yandan, BlackRock’ın fonu 162,2 milyon dolarlık bir giriş çekti. Ancak, bu giriş miktarı, bu ayın başlarında günlük ortalama 300 milyon doların üzerindeki girişlere kıyasla daha düşüktü.


12 Mart’tan bu yana, Ark 21Shares Bitcoin ETF fonu en iyi performansını sergileyerek 73,6 milyon dolarlık bir giriş kaydetti. Ayrıca, Invesco Galaxy, Franklin Templeton ve Valkyrie’nin tüm fonları da 26 milyon dolardan fazla giriş aldı.

Diğer yandan, Grayscale’in Bitcoin Trust’ı (GBTC) kan kaybetti ve günlük 212 milyon dolarlık bir çıkış kaydetti. Ancak bu, rakip fonların girişlerine karşı daha az etkili oldu.

Grayscale, tröstten ETF’ye geçiş yaptıktan sonra, mevcut fiyatlarla yaklaşık olarak 19,5 milyar dolar değerindeki 277.393 BTC’yi kaybetti.

Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, X’e gönderdiği bir yazıda, Bitcoin ETF’lerinin varlığına dikkat çekti ve küresel fonlar listesinde dört Bitcoin ETF’sinin “kendi liglerinde” yer aldığını belirtti.

Bitwise Bitcoin ETF’si (BITB), yönetim altındaki varlıklara göre dünyanın en büyük SPDR Gold Shares (GLD) fonundan daha büyük hale geldi. Ayrıca, kripto varlık yönetimi firması Hashdex, ABD’deki on birinci spot Bitcoin ETF ihraççısı olarak yerini aldı. Vadeli işlem fonunu, artık DEFI kodu altında işlem gören bir spot ürüne dönüştürdükten sonra bu konumunu sağlamlaştırdı.

Add a comment