Standard Chartered: ETF’ler Bitcoin Fiyatını 2024’te %165 Artıracak

Standard Chartered: ETF’ler Bitcoin Fiyatını 2024’te %165 Artıracak

Genel
1 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
55
Standard Chartered'ın 100 bin dolarlık yeni BTC fiyat tahminine göre, Bitcoin arz şoku yerine ETF heyecanı artık ön planda.
3d,Illustration,To,Depict,Bitcoin,Currency,In,Context,With,The

Banka, borsa yatırım fonlarının (ETF) “beklenenden erken” piyasaya sürülmesi durumunda Bitcoin’in bir yıl içinde 100 bin dolara ulaşabileceğini söylüyor. 28 Kasım tarihli araştırma notuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Bitcoin spot ETF’lerini onaylama olasılığı, BTC/USD paritesinin önümüzdeki on iki ay içinde neredeyse üç katına çıkabileceği anlamına geliyor.

Standard Chartered hala altı haneli bir BTC fiyatı bekliyor ve Bitcoin’in 2024 yılı sonuna kadar altı haneli rakamlara ulaşacağını öngörüyor. Geoff Kenrick, bankanın EM FX Araştırma, Batı ve Kripto Araştırmaları Başkanı, özellikle ABD spot ETF’lerinin beklenenden erken onaylanması durumunda daha fazla fiyat artışı beklediklerini belirtiyor.

Bu tahmin, bankanın Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda nasıl büyüyeceğine dair zaten iyimser olan tavrını yansıtıyor. Temmuz ayında yapılan araştırmada BTC arzının azalması, beklenen yükselişin yaşanması için bir neden olarak görülmüştü. Kenrick o dönemde özellikle bu yıl sonu için 50 bin doların ihtimal dahilinde olduğunu söylemişti. Madencilerin azalan BTC satışlarıyla birlikte daha az BTC satmaya başlayacağını öne sürmüştü.

Kenrick, “Kazılan BTC başına düşen madenci sayısındaki artış, madencilerin daha az satış yapabileceği ve BTC fiyatlarını yükseltebileceği anlamına geliyor” diyerek durumu özetliyor.

ETF’ler için gün sayılıyor; türev ürün fiyatlarının yükselmesi ve Ocak ayındaki olası onaya ilişkin söylentilerin artması nedeniyle ETF’ler bu ay gündemde. BTC fiyat hareketi, ilgili haberlere duyarlı hale geldi ve büyük hacimli yatırımcıların onayın ardından satış yapma olasılığı endişeleri artırıyor.

Add a comment