Tether, ABD Meclis Üyelerinin Stablecoin’lerin Kullanımına İlişkin Çağrısına Yanıt Verdi!

Tether, ABD Meclis Üyelerinin Stablecoin’lerin Kullanımına İlişkin Çağrısına Yanıt Verdi!

Genel
18 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
71
Meclis üyeleri, Stablecoin'lerin kullanımıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'nı göreve davet etti.
tetherrr

USDT’nin ihraççısı olan Tether, ABD Kongre üyelerinin son zamanlarda yaptığı stablecoin’lerin iddia edilen yasa dışı kullanımına karşı Adalet Bakanlığı’ndan harekete geçme çağrılarına cevap verdi.

Şirket, 16 Kasım ve 15 Aralık tarihlerinde, stablecoin’lerin yasa dışı kullanımıyla mücadele kararlılığını detaylı bir şekilde anlatan mektuplarını ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi ile ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyelerine gönderdi.

Bu mektuplar, Senatör Cynthia Lummis ve Temsilci French Hill’in Ekim ayında Adalet Bakanlığı’ndan, “Binance ve Tether’in terörizmi desteklemek için ne ölçüde maddi destek ve kaynak sağladığını dikkatlice değerlendirmesini” talep etmelerine bir yanıt niteliği taşıyor.

Kongre üyeleri, bu açıklamalarını 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırının ardından yapmışlardı. Saldırının kısmen, kripto para işlemleriyle finanse edildiğini iddia etmişlerdi.

Tether tarafından gönderilen mektuplarda, şirketin KYC (Müşterini Tanı) programına ve şüpheli hesapları ve etkinlikleri belirlemeye yönelik “proaktif bir yaklaşıma” sahip olduğu vurgulandı.

“Tether, her zaman kolluk kuvvetlerine yardımcı olmuş ve dünya çapındaki kurumlarla proaktif bir şekilde çalışmaya devam etme konusunda tamamen kararlıdır. Tether, yaptırımlara tabi olan, yasa dışı faaliyette bulunan veya herhangi bir eylemde bulunan adreslerin belirlenmesine ve dondurulmasına yardımcı olacaktır.”

Tether ayrıca, KYC dışında müşteri faaliyetlerini sürekli olarak izlemek için bir gözetim aracına sahip olduğunu ileri sürdü.

Tether, 9 Aralık’ta, OFAC’ın SDN listesinde yer alan kişilere ait cüzdanların dondurulacağını belirten bir cüzdan dondurma politikası başlattı.

Daha önce Tether, düzensiz faaliyetlerle ilişkilendirilen cüzdanları proaktif bir biçimde dondurmamaya karar vermişti. ABD ve dünya çapında kripto şirketlerine yönelik baskılar, Tether’in tutumunu gözden geçirmesine sebep oldu.

Tether CEO’su Paolo Ardoino, “Tether, kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaya ve dolar hegemonyasını küresel olarak genişletmeye devam ederken, ABD’nin birinci sınıf bir ortağı olmayı hedefliyor.” dedi.

Add a comment