Tether (USDT) Tüm Zamanların En Yüksek Piyasa Değerine Ulaştı: 100 Milyar Dolar

Tether (USDT) Tüm Zamanların En Yüksek Piyasa Değerine Ulaştı: 100 Milyar Dolar

Genel
5 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
116
Kripto piyasasının en büyük stablecoini olan Tether (USDT), toplam değer bakımından tüm zamanların rekorunu kırarak 100 milyar dolarlık bir eşiği aştı.
tether

Dolara endeksli kripto para birimi Tether, 100 milyar dolarlık piyasa değeriyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. USDT’nin piyasa değeri, yıl başından bu yana %9’luk bir artış gösterdi. Tether ile rakip Circle’ın USD Coin’i arasındaki fark ise genişlemeye devam etti.

CoinGecko’nun verilerine göre, USDT’nin piyasa değeri, 4 Mart itibariyle anlık olarak 100 milyar doları aşarak tarihi bir rekora imza attı.

Tether, piyasa değeri açısından bu yıl en hızlı büyüyen rakibi olan USD Coin’in 71 milyar dolar önünde yer alıyor. Ancak CoinMarketCap gibi diğer veri kaynaklarına göre, Tether henüz 100 milyar dolarlık sınırı aşmış değil.

Tether’in piyasa değeri, İngiliz petrol ve gaz devi BP ile aynı seviyede yer alırken, e-ticaret devi Shopify’ın biraz üzerinde konumlanıyor.

Tether, ABD doları fiyatına sabitlenmiş bir kripto para birimi olup, web sitesine göre 14 farklı blok zinciri ve protokolde mevcuttur. USDT, Ethereum’dan sonra piyasa değeri sıralamasında üçüncü en büyük kripto para birimidir. Dolara endeksli stablecoin, istikrarlı bir varlık arayan yatırımcılar için blok zinciri tabanlı bir seçenek olarak önemli bir rol oynamaktadır.

Geçtiğimiz ay, kripto piyasası 2 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine ulaşırken, Bitcoin %50’lik bir fiyat artışıyla iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tether’i çıkaran şirket, her bir USDT tokenını, bağımsız olarak denetlenmiş rezervleriyle destekleyerek, esas olarak ABD Hazine Bonoları’ndan gelen kısa vadeli bir kredi olarak iddia etmektedir.

Ancak, Tether’i destekleyen varlıkların kalitesi kripto sektöründe endişe yaratmış ve şirket, portföyünde bulunan daha yüksek riskli varlıkların payını azaltmak için çaba sarf etmektedir.

2023 yılının sonuna kadar rezervlerinden borç verme taahhüdünde bulunan şirketin söylemleri henüz uygulamaya geçirilmemiştir. Güncel bilançoya göre, Tether’in defterlerinde 2023 sonunda 4,8 milyar dolarlık bir kredi bulunmaktadır, ancak bu rakam yıla başladığından yaklaşık olarak 1 milyar dolar daha düşüktür. Tether, kredilerin tamamen teminat altına alındığını iddia ederek, 2024’te bunları sıfıra indireceğini vaat etmektedir.

İhraç edilen USDT’nin çoğu, Güneydoğu Asya merkezli Tron blok zincirinde yer almaktadır ve Birleşmiş Milletler raporuna göre siber dolandırıcılık ve kara para aklama için tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir.

Tether, BM’nin iddialarına kolluk kuvvetleri ile işbirliği içinde olduğunu ve USDT’nin şeffaflığını vurgulayarak yanıtlamıştı.

Add a comment