Tether’in Bitcoin Hamleleri Gözleri Üzerine Çekiyor

Tether’in Bitcoin Hamleleri Gözleri Üzerine Çekiyor

Genel
2 Nisan 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
196
Dünya çapında en büyük stablecoin olan Tether'in arkasındaki firma, son hamlesiyle dikkatleri üzerine çekti. 31 Mart'ta yapılan işlemde, 618 milyon dolar değerinde 8.888 adet Bitcoin alındı. Bu satın alma, Tether'i Bitcoin'in en büyük yedinci sahibi konumuna yükseltti.
Tether-Bitcoin

Bu satın alım işlemi sonrasında Tether’in cüzdanında, ortalama 30.305 dolardan alınmış ve toplamda 5,2 milyar dolar değerinde olan 75.354 adet Bitcoin bulunuyor. CoinStats verilerine göre, cüzdanın değeri %128’in üzerinde bir artışla, 2,94 milyar dolarlık mevcut gerçekleşmemiş kâr elde etti.

Satın almanın gerçekleştiği dönemde, ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanması ve Bitcoin’in blok ödülünün sadece 19 gün içinde yarıya düşecek olması gibi nedenlerle, kurumsal ilginin Bitcoin’e arttığı bir dönemde oldu.

Bitinfocharts verilerine göre, bu satın alım sonrasında Tether şu anda dünyanın en büyük yedinci Bitcoin sahibi konumunda. En büyük Bitcoin sahibi ise Binance’in soğuk cüzdanı, basın saatine göre 248.597’den fazla Bitcoin ile ve 17,31 milyar dolar değerinde.

Tether, şirketin net kârının %15’ini Bitcoin’e yatırarak, stablecoin’in destek varlıklarını çeşitlendirmeyi planlıyor.

Tether’in USDT’si 4 Mart’ta 100 milyar dolarlık rekor bir piyasa değerine ulaşarak, yılbaşından bu yana %9’luk bir büyüme sağlandı.

Bitcoin fiyatı, son 24 saat içinde %1,23 düşüşle 69.523 dolara geriledi. Ancak, kripto analistler, Bitcoin’in 69.000 dolarlık destek hattının üzerinde işlem görmeye devam ettiğini ve bu destekle birlikte yarılanma öncesi düzeltmenin sona erdiğini belirtiyor.

Bitcoin, tarihte ilk kez yarılanma olayından önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. D8X merkezi olmayan borsanın kurucu ortağı ve eski UBS yöneticisi Basile Maire, güçlü fiyat hareketine rağmen, yarılanmanın hala “tam anlamıyla” fiyatlandırılmadığını belirtti.

Bitcoin ayrıca tarihte ilk kez yedi aylık üst üste yeşil mumları kapattı, bu da piyasada yükselişin devam edebileceğine işaret ediyor.

Add a comment