Vitalik Buterin, PoS Yükünü Hafifletmek İçin Yeni Öneri Getiriyor

Vitalik Buterin, PoS Yükünü Hafifletmek İçin Yeni Öneri Getiriyor

Genel
28 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
110
Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blokzincirindeki yükü hafifletmek ve proof-of-stake (PoS) konsensüsünü daha basit ve hızlı hale getirmek amacıyla yeni bir öneride bulundu.
Vitalik Buterin

28 Aralık’ta paylaşılan önerisinde, ağdaki yükü azaltmak ve işgücünü daha sürdürülebilir kılmak adına validatör imzalarının sayısını azaltmayı savundu.

Ethereum, şu anda 895 bin gibi yüksek bir sayıda validatöre ev sahipliği yaparak merkeziyetsizliği artırma hedefini taşıyor. Ancak bu kadar çok validatörü desteklemek, ağın slot başına yaklaşık 28 bin gibi yüksek bir imza sayısını işlemesi anlamına geliyor ki bu durum önemli teknik dezavantajlara yol açıyor. Buterin, bu teknik zorlukları aşmak ve ağı daha dayanıklı hale getirmek adına slot başına imza sayısını 8.192’ye düşürmeyi öneriyor.

Bu öneri, büyük bir teknik basitleşme sağlayarak Ethereum’un gelecekteki geliştirmeleri daha kolay yönetmesine olanak tanıyacak. Buterin’ın önerisinde, slashable ETH miktarını 1-2 milyon ETH civarında tutarak güvenliği artırmak amacıyla mevcut durumu sürdürecek bir çözüm öne çıkıyor. Slashable ETH, ağdaki iyi validatör hareketlerini teşvik etmek için kullanılan bir mekanizmadır.

Buterin ayrıca, üç farklı yaklaşım önerdi: tamamen merkeziyetsiz stake havuzlarına güvenmek, ağır ve hafif stake ile iki katmanlı bir sistem, ve komitelerle dönüşümlü katılım. Bu yaklaşımlar, dijital imza yükünü daha iyi yönetilebilir bir seviyeye indirmeyi amaçlayarak Ethereum protokolünün gelecekteki yükünü daha etkili bir şekilde yönetmeyi hedefliyor. Buterin, “Ethereum protokolünün gelecekteki yükü artık bir bilinmeyen olmaktan çıkıyor” diyerek, gelecekteki geliştirmeler için daha iyi bir altyapı oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Add a comment