Vitalik Buterin’in X Hesabı Hacklendi: Mağdurlar 691.000 Dolar Kaybetti!

Vitalik Buterin’in X Hesabı Hacklendi: Mağdurlar 691.000 Dolar Kaybetti!

Genel
11 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
212
Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin'in X (Twitter) hesabı hacklendi. Önde gelen bir blok zincir araştırmacısı olan ZachXBT'e göre, bu hack, kurbanların kötü amaçlı bir bağlantıya tıkladıktan sonra toplamda 691.000 doların üzerinde kaybetmesine neden oldu.
1694355528-kripto-para-hack (2)

Hack olayı Vitalik Buterin’in babası Dmitry Buterin tarafından duyuruldu. Ancak, Vitalik’in babasının bahsettiği gönderi daha sonra silindi.

”Bu gönderiyi dikkate almayın, görünüşe göre Vitalik hacklendi. Erişimi yeniden sağlamak için çalışıyor.”

Hacker, ücretsiz bir hatıra token’ı (NFT) olduğunu iddia ettiği kötü niyetli bir bağlantı paylaşarak kurbanları cüzdanlarını bağlamaya ikna etti ve sonunda tüm fonları çaldı.

Bu saldırı sonucunda Ethereum geliştiricisi Bok Khoo’nun CryptoPunk NFT koleksiyonunda zarar gördüğü iddia edildi.

ZachXBT ise 438.200 takipçisini hacker’ın faaliyetleri hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. ZachXBT ayrıca şu ana kadar çalınan en değerli NFT’nin, yaklaşık 250.543 dolara eşdeğer olan “CryptoPunk #3983” olduğunu paylaştı.

Bununla birlikte “Satoshi 767” adını kullanan bir X kullanıcısı, Vitalik Buterin’in Twitter hesabının yeterince güvenli olmadığını iddia etti.

Buterin’in ihmalinin saldırıya sebebiyet verdiğine inandığını öne sürmeden önce, “Bunu söyleyen kişi olmaktan nefret ediyorum, ancak Vitalik zayıf op-sec’i için sorumluluk almalı ve etkilenenleri telafi etmelidir” ifadelerini kullandı:

Bunun Vitalik’in ihmali olmamasının tek yolu, X’ten birinin hesabı dahili olarak ele geçirmesi ya da şiddet tehdidinde bulunan bir suçlu tarafından bizzat zorlanmasıdır. Böyle bir şey olduğundan şüpheliyim. Büyük olasılıkla bu bir SIM takasıydı.

Bunun üzerine ZachXBT bu iddialara karşı çıkarak Buterin’in yüksek profilinin onu çeşitli hack girişimlerine açık hale getirdiğini ileri sürdü:

Bunun bir SIM takası olup olmadığını henüz bilmiyorsunuz. Vitalik, içeriden birine ödeme yapılmış ya da panel kullanılmış olabilecek kadar büyük bir hedef.

Add a comment