Yapay Zeka, Bitcoin ve Kripto Paralara Karşı Zirveye Çıkıyor!

Yapay Zeka, Bitcoin ve Kripto Paralara Karşı Zirveye Çıkıyor!

Genel
26 Aralık 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
50
Geçtiğimiz yıl Kasım ayında piyasaya sürülen ChatGPT, yapay zeka alanındaki ilgiyi patlattı ve Google'da yapılan aramalarda "Yapay Zeka" terimini, kripto paraların önüne geçirdi.
bitcoin

Google Trends verilerine göre, kullanıcılar bu yıl boyunca “Bitcoin” veya “kripto” terimleri yerine daha fazla “AI” yani yapay zeka kelimesini aradı.

2020’den bu yana “Bitcoin” ve “kripto” terimlerine karşı güçlenen “AI” kelimesi, Ağustos 2022 civarında liderliği devralarak, özellikle Kasım 2022’de ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle büyük bir artış gösterdi. Şu anda “Yapay Zeka” konusu 91 Google Trends puanına ulaşırken, Bitcoin ise 22 puanda kaldı.

Bitcoin’in 2021’in ikinci yarısı ve 2022’nin büyük kısmında ayı piyasasında olması sonuçları etkilese de, 2022 içinde Bitcoin kaybettiği zemini geri kazanmaya başladı ve şu an itibariyle 43.400 dolardan işlem görüyor.

Google Trends verilerine göre, Bitcoin özellikle El Salvador, Nijerya, Hollanda, Brezilya ve İsviçre’den büyük ilgi görüyor. Ayrıca, yapay zeka konusundaki ilgi, teknolojiye duyulan merakın ve gelişen uygulama alanlarının bir yansıması olarak öne çıkıyor.

Temmuz ayında yapılan bir analize göre, iş arayanlar arasında yapay zeka ön planda. Kasım 2022’de ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle “yapay zeka iş imkanları” aramaları, “kripto iş imkanları” aramalarını dört kat geride bıraktı.

Yapay zeka, özellikle Vietnam, Çin, Filipinler ve Myanmar gibi ülkelerde büyük bir ilgi görüyor. Bu ilginin, yapay zekanın hala keşfedilmemiş ve geliştirilmeye açık bir alan olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kripto paraların önceki yıllarda geniş kapsamlı bir şekilde araştırıldığı göz önüne alındığında, yapay zeka konusundaki bu artan ilgi, teknolojinin gelecekteki potansiyelini ve kullanım alanlarını gösteriyor.

Add a comment