Terra’nın kurucusu Do Kwon, Karadağ’da Serbest: İade Kararı Belirsizliğini Koruyor

Terra’nın kurucusu Do Kwon, Karadağ’da Serbest: İade Kararı Belirsizliğini Koruyor

Gündem
25 Mart 2024 tarafından Elif Sivaslioglu
104
Güney Koreli kripto firarisi Do Kwon, Karadağ Yüksek Mahkemesi tarafından ABD ve Güney Kore'den gelen iade taleplerinin değerlendirildiği sırada serbest bırakıldı. Bloomberg'in bildirdiğine göre, 23 Mart Cumartesi günü serbest bırakılma kararı alındı. Yüksek Mahkeme, Terraform Labs'un kurucu ortağının Güney Kore'ye iadesini durdurarak bir alt mahkemenin kararını askıya aldı.
terra

Kwon, şu anda hem Güney Kore’de hem de ABD’de, Terra Luna çöküşünden kaynaklanan yaklaşık 60 milyar dolarlık piyasa değeri kaybına ilişkin dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya. Cezaevi müdürü Darko Vukcevic’in açıklamasına göre, Kwon’un serbest bırakılmasının nedeni, normal hapis cezasının sona ermesi ve sahte belgelerle seyahat ettiği gerekçesiyle hapishaneden çıkarılmış olmasıydı. Ancak Kwon’un yabancılar polis müdürlüğüne mülakata götürüldüğü ve ilgili belgelerin inceleneceği bildirildi.

Güney Koreli yetkililer, Kwon’un TerraUSD algoritmik stablecoin’in 2022’deki çöküşü nedeniyle ABD’de yargılanmaya çalışıldığını belirtirken, ülkelerindeki cezaların ABD’dekilere kıyasla daha hafif olduğunu ifade etti.

Kwon’un avukatı Goran Rodic, Kwon’un serbest bırakıldığını doğruladı ve Kwon’un ülkeyi terk etmesini önlemek için pasaportunun alıkonulduğunu belirtti. Devlet televizyonuna göre, Kwon Cumartesi günü yabancılar için bir sığınma evine yerleştirildi ve avukatı Rodic, Kwon’un iade kararı çıkana kadar serbest kalması için mahkemeye başvuracağını açıkladı.

Yüksek Mahkeme’nin kararı, Güney Kore’nin iade talebi lehine verilen kararlardaki usul hatalarını gerekçe gösteren Balkan ülkesi başsavcısının itirazı sonrasında geldi. Henüz bir zaman çizelgesi belirtilmemiş olsa da, her iki ülkenin de iade için mahkemenin ileriki tarihlerini beklemesi bekleniyor.

ABD’ye iade edilmesi durumunda, Kwon’un Mart 2023’te sekiz ağır suçlamayla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Kwon, Terraform Labs’ın eski finans müdürü Han Chang-joon ile birlikte sahte seyahat belgeleri kullandığı gerekçesiyle Mart 2023’te Karadağ’da tutuklanmıştı.

ABD ve Güney Kore yetkilileri, Kwon’un kendi ülkelerinde dolandırıcılık suçlamalarıyla yargılanması için karşılıklı iade taleplerinde bulunmuş olsalar da, henüz nihai bir karar verilmedi.

Add a comment